Bartosz Żurowski

Judaszaweł

reżyseria: Bartosz Żurowski
scenografia i kostiumy: Maayan Strauss
muzyka: Adam Walicki
światło: Robert Mleczko
asystenci wideo: Kamil Składanek, Wojciech Ochocki
asystent reżysera: Michał Lewandowski

obsada:
Magdalena Myszkiewicz
Beata Zygarlicka
Robert Gondek
Michał Lewandowski
Maciej Litkowski
Jacek Piątkowski

prapremiera: 29 marca 2019, Malarnia
spektakl trwa: 105 minut

Apostoł Piotr i Ewangelista Łukasz prowadzą badania rekonstrukcyjne nad historią powstawania Nowego Testamentu, inscenizując jego fragmenty. Pojawia się także znaleziony kilka lat temu apokryf Ewangelia Judasza. Osoba wybrana do roli Jezusa buntuje się przed tym zadaniem, a Paweł z Tarsu traci kontakt z rzeczywistością.
Autorzy spektaklu pozwalają sobie na wiele spekulacji natury filozoficznej, historycznej, teologicznej i astrologicznej. W treści utworu zostały wykorzystane fragmenty Nowego Testamentu w zestawieniu ze współczesnymi dialogami i efektami improwizacji. Osoby o wyjątkowo obraźliwych uczuciach religijnych, które ciężko znoszą naruszanie dogmatów i kanonu, być może nie powinny wystawiać swojej wiary na próbę konfrontacji. Jeśli dołączasz do nas, to znaczy, że godzisz się na oglądanie zabawy narracjami, żonglerkę symbolami, które będziemy podrzucać bez strachu, lecz w dobrej wierze: Czy ćwiczycie się w pobożności? Eon ryb dobiega końca!

Wysłuchaj rozmowy z Bartoszem Żurowskim [link]

Media o spektaklu:

Równowaga między sferą sacrum i profanum, to jedna z zalet tego spektaklu.

Humor nie przeważa nad poważnymi treściami i niewątpliwie można potraktować tę sztukę jako wstęp do dyskusji o byciu chrześcijaninem współcześnie i o tym, które dogmaty wiary są nadal ważne, a które należałoby zredefinować, a może nawet uznać za już nieaktualne…

wszczecinie.pl

 

Premiera realizowana we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie.

 

Autorem zdjęć jest Piotr Nykowski.

projekt plakatu: Ola Zielińska, zdjęcie: Maayan Strauss

Ads

facebook