Już jutro w Teatrze Polskim w Warszawie premiera Anny Augustynowicz

Premiera “Wyzwolenia” Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz już jutro (29 stycznia) w Teatrze Polskim w Warszawie.
Wyzwolenie AA

To drugie (po piętnastu latach od szczecińskiej premiery) wystawienie “Wyzwolenia” w reżyserii Augustynowicz, w obu spektaklach w rolę Konrada wciela się Grzegorz Falkowski. W wywiadzie z Polską Agencją Prasową, zapytana o przyczyny powrotu do tego tekstu i o postać dojrzałego Konrada, Augustynowicz mówi o próbie spojrzenia na “Wyzwolenie” z dwóch perspektyw – “Konrada, który wszedł w dorosłość w niepodległej Polsce, oraz poprzez “Studium o +Hamlecie+” Wyspiańskiego. Przywołujemy na scenę Ducha Ojca Hamleta, którego rolę zechciał przyjąć Jerzy Trela. Przy pomocy tej figury odwołujemy się do porządku wertykalnego, do pokolenia ojców. To ich udziałem była transformacja w 1989 roku. Konrad, bohater naszego przedstawienia, widzi wolność w nowym wymiarze – kiedy można odróżnić pojęcie wolności od pojęcia niepodległości.”

To oczywiście nie pierwsze wystawienie Wyspiańskiego przez Annę Augustynowicz, wcześniej (poza “Wyzwoleniem”), reżyserowała także “Sędziów”, “Akropolis”, “Wesele” i “Klątwę”. Reżyserka podkreśla w wywiadzie niezwykłą zdolność Wyspiańskiego do usłyszenia człowieka, do “wysłyszenia” wspólnego języka.

Wyspiański jako autor stawia próg, który w procesie czytania jego tekstów trzeba przejść. Pisze silne, emocyjne partytury językowe, w których zamyka “brzmienia” swoich postaci. Zdolność zapisu partytury ludzkich brzmień świadczy o niebywałej wrażliwości, o słuchu absolutnym. […]

Jego niezwykle słyszenie drugiego człowieka jest najbardziej dolegliwe w orkiestracji z innymi ludźmi. Sposób, w jaki Wyspiański słyszy polską mowę, określa nas jako społeczność związaną wspólnym językiem: jak brzmimy wobec siebie” – czytamy w wywiadzie z Polską Agencją Prasową.

Twórcami spektaklu są stali współpracownicy Anny Augustynowicz – za scenografię odpowiada Marek Braun, za kostiumy – Wanda Kowalska, światło reżyseruje Krzysztof Sendke, muzykę stworzył natomiast Jacek Wierzchowski. Na scenie zobaczymy Martę Alaborską, Elizę Borowską, Hannę Skargę, Dorotę Stalińską, Katarzynę Strączek, Marcina Bosaka, Marcina Bubółkę, Adama Cywkę, Grzegorza Falkowskiego, Marcina Jędrzejewskiego, Pawła Krucza, Dominika Łosia, Krystiana Modzelewskiego, Antoniego Ostroucha, Jerzego Schejbala, Jerzego Trelę i Mirosława Zbrojewicza.

Na Facebooku Teatru Polskiego w Warszawie można podejrzeć zdjęcia z prób [link], a na e-teatrze przeczytać wywiad z Anną Augustynowicz [link].  Na stronie radia TOK FM można również wysłuchać rozmowy z reżyserką [link]. Szczegóły o spektaklu znajdziecie Państwo na stronie Teatru Polskiego w Warszawie. Trzymamy kciuki za jutrzejszą premierę!

 

Na zdjęciu: Jerzy Trela w roli Ducha Ojca, fot. K. Chmura (zdjęcie z próby).

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook