Rozmowa wokół cenzury i granic sztuki.

Grafika do wydarzenia "Koniec dyskusji"

Spotkajmy się przy wspólnym przy stole i porozmawiajmy o tym, co wolno powiedzieć i pokazać w przestrzeni publicznej. Czy można publicznie wyrażać swój gniew i nieposłuszeństwo obywatelskie? Czy nagość w sztuce zawsze musi się chronić za ścianami instytucji?

Do rozmowy zaprosiliśmy:

  • Ingę Iwasiów (literaturoznawczynię, pisarkę, profesorkę nauk humanistycznych),
  • Adama Łonę Zielińskiego (rapera, producenta muzycznego, a także prawnika i eksperta w dziedzinie prawa własności intelektualnej),
  • Stanisława Rukszę (kuratora wystaw, historyka sztuki, autora tekstów, dyrektora TRAFO Trafostacji Sztuki).

Tło do dyskusji stanowi sytuacja związana z plakatem promującym spektakl „Foki”, na którym znajdują się dwie nagie kobiety. Plakat powstał na bazie fotografii dokumentującej performance rzeźby miejskiej na deptaku Bogusława. Pierwotna wersja plakatu została odrzucona, a na nośnikach w przestrzeni miasta pojawiła się inna jego wersja. Sprawę tak skomentowała reżyserka spektaklu, Maria Magdalena Kozłowska:

Pupy w stringach zdają się być w przestrzeni miasta widokiem zwykłym. Dlaczego więc nasze ciała nie podlegają tym samym regułom, nawet chronione statusem sztuki? Dlaczego ich naturalność dziwi i oburza? Jest to pytanie nieretoryczne, odpowiedź na które może dać początek ważnej dyskusji na temat statusu ciała, zwłaszcza kobiecego ciała, w przestrzeni publicznej.”

Na spotkanie zapraszamy w niedzielę 15 maja, o godz. 17.00 do Teatru Małego.

Ads

facebook