Antonina Grzegorzewska
La Pasionaria
reżyseria: Karolina Szczypek
dramaturgia: Paweł Sablik
scenografia i kostiumy: Paula Grocholska
światło i wideo: Miguel Nieto
muzyka: Bartosz Prosuł
choreografia: Tobiasz Berg
współpraca merytoryczna i tłumaczenia: Paulina Eryka Masa
obsada:
Pasionaria 1: Ewa Sobiech
Pasionaria 2: Maria Dąbrowska
Towarzysz Santiago: Maciej Litkowski
Matka Gabriela i Antonii: Joanna Matuszak
Antonia, siostra Gabriela: Magdalena Wrani-Stachowska / Ewa Sobczak
Gabriel, brat Antonii: Michał Lewandowski
Falangista Blanco: [Grzegorz Młudzik] / Jacek Piątkowski
Esperanza: Adrianna Janowska-Moniuszko
Wideo:
Mąż Pasionarii: Konrad Pawicki
Ksiądz: Robert Gondek
Paco: Adam Kuzycz-Berezowski
Zarządca: Wiesław Orłowski
prapremiera: 30 września 2021, Malarnia
spektakl trwa: 90 minut
Autentyczna historia Dolores Ibárruri Gómez, słynnej hiszpańskiej działaczki politycznej, autorki antyfaszystowskiego zwrotu „No pasarán!” budzi duże emocje. Czy Dolores – córka górników, żona socjalisty, żarliwa katoliczka, matka sześciorga dzieci, niedoszła nauczycielka – nazwałaby dziś siebie aktywistką? Co dzieje się, kiedy kiełkujące od dzieciństwa poczucie nierówności przeradza się w gniew, którego nie mamy już siły tłumić? Jakie działania napędza i do czego doprowadza? W tym horrorze społecznym wspólnie przyjrzymy się postaci charyzmatycznej Dolores i zaskakującym zwrotom, które wpłynęły na jej tożsamość.
Twórcy szczecińskiej La Pasionarii krytycznie odnoszą się do postaw warunkowanych przez ideologie prezentowanych postaci. Portretując Ibárruri, ikoniczną bohaterkę hiszpańskiej lewicy – ważną nie tylko dla komunistów, ale też dla ruchów promujących równouprawnienie kobiet, wolność od religii, równość klas i sprzeciw wobec faszyzmu – nie stawiają jej na cokole. (…) przyglądają się Ibárruri przez pryzmat współczesnej wiedzy i wielkich kwantyfikatorów europejskiej historii.”
– Piotr Dobrowolski, Teatr
Oferta warsztatowa dla szkół średnich
Zapraszamy na warsztaty dla grup zorganizowanych, które widziały spektakl. Więcej informacji [tutaj] lub mailowo pod adresem [email protected].

Spektakl powstał w ramach programu DRAMATOPISANIE Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
DRAMATOPISANIE to rozpoczęty w 2020 program stypendialny służący wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej. Celem programu jest wspieranie najzdolniejszych polskich autorów sztuk współczesnych poprzez stworzenie im dogodnych warunków pracy, popularyzacja ich osiągnięć i upowszechnianie wiedzy o polskim dramacie współczesnym.
Spektakl brał udział w 28. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Autorem zdjęć jest Hubert Grygielewicz.