Iwan Wyrypajew

Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie

przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
reżyseria, kostiumy, aranżacja przestrzeni: Anna Januszewska

obsada:
Helene: Anna Januszewska
Mark: Jacek Piątkowski
Joseph: Grzegorz Młudzik

premiera: 12 września 2015, Teatr Mały
spektakl trwa: 80 minut

Zabawna, prowokująca w formie i treści komedia. Z wątkiem kryminalnym i lirycznym podmiotem. O życiu i przeżyciu. O nas. Kto zwariował? I co może nasza wyobraźnia?
„Letnie osy kąsają nas nawet w listopadzie” to inteligentna rozrywka na najwyższym poziomie. Spektakl przygotowała i gra w nim główną rolę wybitna aktorka szczecińskiej sceny Anna Januszewska, laureatka wielu nagród aktorskich na festiwalach w Polsce, doskonale znana m.in. z roli Anieli Dulskiej w „Moralności pani Dulskiej” w reż. Anny Augustynowicz. Dzięki Annie Januszewskiej i jej scenicznym partnerom spektakl jest przede wszystkim aktorskim popisem, który żadnej publiczności nie pozostawi obojętnym.

Spektakl zdobył Grand Prix XVIII Przeglądu Małych Form Teatralnych w Łodzi „Letnia scena 2016″

Anna Januszewska:
Osy i pszczoły należą do gatunku wyposażonego w jad dla obrony, ale też i ataku. Mają także rozpoznawalne ubarwienie ostrzegawcze. Człowiek obdarzony inteligencją ma możliwość wyboru, o ile od niego zależy pierwszy ruch. Jeśli jednak dojdzie do ukąszenia, pojawia się ból, który pomimo dostępnych środków łagodzących jest odczuwalny dość długo i indywidualnie różnie. Kiedy prowokuje się atak, można mówić o „bólu na życzenie”. To niebezpieczna zabawa, ale ostatnio nawet „bzykoterapia” jest w modzie.

Media o spektaklu:

„Godna najmroczniejszego kryminału intryga budowana jest niemal wyłącznie na podstawie dialogu, którego nie przysłaniają żadne gwałtowne zwroty akcji. Dobrze znani już publiczności Teatru Małego: Jacek Piątkowski, Anna Januszewska oraz Grzegorz Młudzik doskonale unoszą ten ciężar, tworząc napięcie i maksymalnie wyzyskując komizm szermierki słownej, dzięki czemu udaje im się porwać publiczność.”
Dziennik Teatralny Szczecin

Ciekawa i przemawiająca do odbiorcy opowieść „z życia wzięta”. W jaskrawy sposób obnaża bowiem największe ludzkie słabości, ukazując, jak chętnie moralizujemy i dyskutujemy na filozoficzne bądź religijne tematy, a jednocześnie nie potrafimy zrezygnować z prowadzenia prywatnych małych gier, których efekty – niczym osy – kąsają niepostrzeżenie, lecz bardzo boleśnie.

Dziennik Teatralny Szczecin

Nagrody:

XVIII Przegląd Małych Form Teatralnych w Łodzi „Letnia scena 2016”
Grand Prix dla spektaklu

Festiwale:

XVIII Przegląd Małych Form Teatralnych w Łodzi „Letnia scena 2016” (10 sierpnia 2016)

 

Autorką zdjęć jest Natasza Młudzik.

Ads

facebook