Dzisiaj słów parę o tym, co czeka nas w teatrze w marcu.

Zdjęcie ze spektaklu KALIFORNIA NIEŚMIERTELNI, fot. P. Nykowski

Z jeszcze większą niż zwykle nadzieją rozpoczynamy marzec! To miesiąc, w którym zaczyna się wiosna, ale także wyjątkowy czas dla teatru – wreszcie jesteśmy otwarci. Oby trwało to jak najdłużej! Witamy Was z otwartymi ramionami i zapraszamy – a będzie się działo naprawdę sporo.

Zaczynamy już w najbliższy weekend (5-7 marca) kameralnym przedstawieniem “Arcydzieło na śmietniku” w Teatrze Małym. Spektakl powstał z okazji jubileuszu czterdziestolecia pracy artystycznej Anny Januszewskiej i Grzegorza Młudzika. Eks-barmanka, ekspert w dziedzinie sztuki i tajemniczy obraz wart fortunę …a może pięć dolarów? Maude Gutman kupuje w lumpeksie za grosze dzieło, którego autorem jest być może słynny malarz, Jackson Pollock. Czy zdaniem eksperta obraz jest autentyczny? Czy Maude da za wygraną? I co właściwie możemy nazwać “prawdziwą sztuką”…? To świetna propozycja na wieczór we dwoje, a biletów zostało dosłownie kilka – radzimy spieszyć się z decyzją!

Kolejny weekend (12-14 marca) będzie należeć do naszej ostatniej premiery, czyli “Księcia Niezłomnego” J. Słowackiego w reżyserii Michała Telegi. To opowieść o naiwności ludzkiej wiary wobec polityki i prywatnych celów władzy. Historia jednostki zostaje przeciwstawiona historii wojny dwóch wielkich cywilizacji: judeochrześcijańskiej i arabskiej. Postawa dążenia do obiektywnej prawdy zostaje zaprzęgnięta w świat ludzkich rozgrywek między uczuciami a brutalną rzeczywistością. Fundamentalne pytania o fanatyzm religijny i doktrynerstwo zostają zadane przez nowe pokolenie, które jeszcze nie poczuwa się być egzystencjalnym błaznem, a już na próbę czasu zostaje wydana idea jego bohaterskiego zrywu. Spektakl gramy na Malarni, zostały pojedyncze miejsca na sobotę i niedzielę – wszystkich zainteresowanych zakupem kierujemy do zakładki REPERTUAR lub bezpośrednio do teatralnej kasy. Przy okazji z przyjemnością zawiadamiamy, że spektakl “Książę Niezłomny” bierze udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej “Klasyka Żywa”.

13 marca na Dużej Scenie zaprezentujemy najnowszą premierę w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym – “Kongres futurologiczny” Stanisław Lema w reżyserii Agnieszki Jakimiak. Mateusz Atman, współautor adaptacji, scenograf, dramaturg i reżyser światła tak pisze o realizacji:

Choroba, która zatrzymała ludzkość, sprawiła, że nasze długoterminowe prognozy i plany stały się bardziej niepewne, a może nawet niemożliwe. Podróż myślami w przyszłość staje się podróżą w Kosmos, która sprawia, że z punktu widzenia Drogi Mlecznej człowiek nie różni się od bałwana. […] “Kongres futurologiczny” to teatr, który staje się kongresem, który zamienia się w teatr. Naukowe fikcje sztuki traktuje się jako rozrywkę i formę ucieczki od rzeczywistości, ale to także lekarstwo — kapsułka, dzięki której nasze strachy stają się mniej straszne, kapsułka, w której mieszają się nasze marzenia i nadzieje. Interesująca jest tu terapeutyczna wartość sztuki. Żywa iluzja teatru może mieć uzdrawiającą moc.”

 

W spektaklu (obok Marii Dąbrowskiej, Magdaleny Wrani-Stachowskiej i Michała Lewandowskiego) zobaczymy aktorów gościnnych z Wrocławia: Annę Kiecę, Paulinę Wosik i Mariusza Bąkowskiego. Premiera 13 marca o godz. 19:00, gramy także 14, 19, 20 i 21 marca.

Także w weekend 19-21 marca zaprosimy Was ponownie do Teatru Małego na monodram w wykonaniu Macieja Litkowskiego. Spektakl “kalifornia nieśmiertelni” to niezwykła, oparta na faktach opowieść o polskich celebrytach lat 60-tych. Bohaterowie: Polański, Komeda, Hłasko i inni. Historie prawie niemożliwe – od wódki w SPATiFie do Hollywood, od marzeń o karierze muzycznej do okrutnej zbrodni, od Indian Hopi do dzieci- kwiatów. Udokumentowaną baśń opowie jeden aktor. To po prostu trzeba zobaczyć!

Mamy też propozycję dla wszystkich tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą dotrzeć do teatru – 19, 20 i 21 marca zaprezentujemy “Króla potworów” na naszej platformie VOD! Czy można mówić o końcu świata na wesoło i z dystansem? Inspirowany monster movies oraz literaturą science fiction najnowszy spektakl w reżyserii Marcina Libera na podstawie scenariusza Michała Kmiecika w nieszablonowy sposób porusza temat nadchodzącej katastrofy i jej konsekwencji. Rozpoczynająca się w latach 60-tych XX wieku w sytuacji bankietowej akcja sztuki, w drugiej części spektaklu przenosi się do nieodległej nam przyszłości. W rzeczywistości tej, po radykalnych zmianach klimatycznych i przegranej przez Polskę wojnie polsko-amerykańskiej, pewnego dnia spotyka się grupa byłych żołnierzy, by wybrać się na pierwsze po wojnie polowanie. W lesie kryje się jednak coś dziwnego… Zaglądajcie koniecznie już wkrótce na naszą platformę! [link do VOD]

Ostatni weekend marca będzie należeć do dwóch tytułów – “Beckombergi” i “Zabić prezydenta”. Ten pierwszy tak właściwie w marcu “zapremieruje” na scenie – dotychczas przedstawienie pokazywaliśmy  tylko online (premiera na platformie VOD miała miejsce pod koniec stycznia). Sztuka Sary Stridsberg, najczęściej obecnie granej szwedzkiej dramatopisarki, opiera się na historii rodzinnej samej autorki. Głównym bohaterem dramatu jest tytułowa Beckomberga – opustoszały szpital psychiatryczny nieopodal Sztokholmu, do którego pacjenci powracają po latach. Przyciągani niezwykłą siłą tego miejsca bohaterowie wędrują w przeszłość – jak pisze autorka – “przez świetlne korytarze, które prowadzą do dawnych sal szpitalnych, resztek marzeń, skrawków wspomnień z życia w szpitalu. […] Czas płynie wstecz, szpital znów wypełniony jest ludźmi i ich głosami. […] To czas snu, czas wieczności, gdzie wszystko, co było, co zostało, to oczekiwanie, koła, fragmenty ludzkich losów i wspomnień”. Dokąd zaprowadzi nas ta wędrówka? Za czym tęsknimy w izolacji i co czeka na nas
na zewnątrz…? Przedstawienie gramy na Dużej Scenie od 26 do 28 marca.

Spektakl “Zabić prezydenta” (za który grający w nim Arkadiusz Buszko zaledwie chwilę temu otrzymał Bursztynowy Pierścień) to kolejna propozycja sceny kameralnej na deptaku. Buszko, wcielając się w Eligiusza Niewiadomskiego, opowiada o kulisach pewnej słynnej zbrodni sprzed lat. Dla jednych psychopata, którego należy potępić, dla innych obiekt kultu i niedościgniony wzór. Spektakl o Eligiuszu Niewiadomskim, zabójcy pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza jest próbą zrozumienia człowieka, szukania analogii, odniesień do współczesności i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie – jaki jest właściwy klucz do zrozumienia istoty tego zabójstwa? Dlaczego Niewiadomski, Polak, katolik, ojciec i mąż, ceniony artysta myślał, że ratuje kraj? Dla kogo – i dlaczego, jeśli w ogóle – został bohaterem…? Została jeszcze garść biletów do wzięcia, kontaktujcie się z nami koniecznie!

Wszystkie informacje znajdziecie w zakładce REPERTUAR. Możecie się z nami kontaktować także mailowo (bow@wspolczesny.szczecin.pl) oraz dzwoniąc pod numer 91 489 23 23. Do zobaczenia we Współczesnym!

 

Zdjęcie: Maciej Litkowski w spektaklu “kalifornia nieśmiertelni”, fot. P. Nykowski.

Ads

facebook