“Mieszkam w trzynastce, bo trzynastka od dawna stoi pusta. Kiedyś, jeszcze przed wojną, mieszkał w niej Antoni, mój konsjerż. Po wojnie bardzo długo mnie leczył, a potem nagle zniknął. I od tamtej chwili trzynastki nikt nie chce wynajmować, trudno też ją sprzedać. Dlatego mam gdzie spać, kiedy mam ludzkie ciało.”
Kadr ze spektaklu online "numer 9 mieszkania 13", na zdjęciu leżąca Adrianna Janowska-Moniuszko w roli kochanki na fotelu rozwalonego samochodu

Takimi słowami, które padają z ust jednej z bohaterek, rozpoczyna się nasza najnowsza, zupełnie wyjątkowa produkcja – spektakl online “numer 9 mieszkania 13”. Produkcja wyjątkowa, bo zrealizowana w trakcie pandemii i łącząca w nowatorski sposób formę teatralną z animacją filmową. Bohaterami przedstawienia – prócz Kamienicy – są także jej mieszkańcy, ludzie w różnym wieku, o różnych statusach społecznych, pragnieniach i potrzebach. Wśród nich – m.in. małżeństwo z wieloletnim stażem, fan gier komputerowych, czterdziestoletnia amatorka zdrowotnych kąpieli w ziołach czy też… umarły żeglarz. W jednym budynku stłaczają się emocje wszystkich jej lokatorów – samotnych, spragnionych bliskości, bezpośredniej rozmowy i zmiany, która wniesie do ich życia trochę sensu. Ściany kamienicy niemal uginają się pod naporem uczuć, a tymczasem – także ona sama, architektoniczna bryła, zdaje się mieć uczucia… Czy w życiu mieszkańców wydarzy się coś, co przyniesie upragnioną zmianę?

Historia opowiedziana w spektaklu w zaskakujący sposób ukazuje także nasze aktualne tęsknoty i braki. Teraz, kiedy w czasach wielkiej niewiadomej grozi nam ponowna izolacja, z którą mierzyć będziemy musieli się wszyscy, nie tylko my sami – ale także samotny sąsiad zza ściany, sąsiadka z naprzeciwka i ta z pozoru radosna rodzina, którą wieczorami obserwujemy z północnych okien naszych mieszkań i domów. Może warto przyjrzeć im się bliżej…? Może łączy ich z nami coś więcej niż tylko wspólna brama i poranne “dzień dobry” wypowiedziane cicho na korytarzu?

Spektakl “numer 9 mieszkania 13” możecie oglądać na specjalnie dedykowanej projektowi stronie internetowej, na której umieściliśmy także ciekawe artykuły kontekstowe, biogramy twórców i garść innych informacji [link do strony projektu “numer 9 mieszkania 13” – www.9m13.pl]. Zapraszamy wszystkich naszych widzów – tym razem nie na widownię, a przed ekrany. Dla bezpieczeństwa oglądajcie przedstawienie w rodzinnym gronie, ale kto wie – może link warto podesłać sąsiadce z naprzeciwka…?

Na zdjęciu – Adrianna Janowska-Moniuszko, grająca w spektaklu kochankę na fotelu rozwalonego samochodu (kadr z przedstawienia).

logotypy MKiDN oraz Narodowego Centrum Kultury

Ads

facebook