To początek nowego życia starej Malarni.

Grafika z napisem: Scena Nowe Sytuacje

Koniec świata nie nadszedł. Wszystko, co znaliśmy dotychczas, wróciło ze zdwojoną siłą, a jedyna zmienna, do której już się przyzwyczailiśmy, to ciągły niepokój o przyszłość – tymi słowami otwieraliśmy obecny sezon artystyczny. Pisząc je, nie podejrzewaliśmy, jak tragiczne wydarzenia przyniosą nadchodzące miesiące.

A jednak jesteśmy. Trwamy, wciąż pytając o to samo: gdzie szukać siły? Jak nie utracić nadziei? Jak nie stać się obojętnym w świecie, który coraz częściej wydaje się zmierzać w kierunku przepaści? Naszą odpowiedzialnością jest próba znalezienia odpowiedzi na te pytania. A słowa Mariana Turskiego „Nie bądź obojętnym” przyświecają nam bardziej niż kiedykolwiek.

Dlatego powołujemy Scenę Nowe Sytuacje. Jej fundamentem są Rezydencje Artystyczne [link], w ramach których artyści sztuk performatywnych, obok wsparcia ze strony mentorów, dostają możliwość stworzenia eksperymentalnych prac w teatrze instytucjonalnym. Teatr jest miejscem tworzenia nowych utopii i narracji, dlatego Scena Nowe Sytuacje będzie interdyscyplinarną przestrzenią, w której artyści będą opowiadać o tym, co ważne w sposób wykraczający poza tradycyjne rozumienie teatru.
Co na deskach Sceny Nowe Sytuacje?

Istnienie sceny zainauguruje premiera „Wiarołomnej” w reżyserii Hany Umedy [link]. W przyszłym sezonie odbędą się dwie kolejne premiery (Węgiel/Zienko – „Grunwald rekonstrukcja” i Sikora/Malinowski – „Dotyk za dotyk. Potańcówka”), a w następnej edycji do programu Rezydencji Artystycznych zaprosimy też artystów ukraińskich.

Początki dawnej Malarni…

Na deskach Malarni odbywały się prapremiery kameralnych dramatów, swoje projekty artystyczne realizowały kolejne pokolenia młodych reżyserów. Scenę trzydzieści lat temu otworzyła Anna Augustynowicz, tuż po objęciu funkcji dyrektora artystycznego. Początkowo było to zaplecze techniczne do malowania dekoracji (cały czas w tym miejscu działają pracownie – stolarnia i ślusarnia, pracownie krawieckie oraz plastyczna, a także magazyn kostiumów).

Ads

facebook