Bergman powraca! Już od czwartku do niedzieli (7-10 listopada) na Dużej Scenie magiczny spektakl “Fanny i Alexander”. Dziś przedstawiam pięć powodów, by w najbliższych dniach wybrać się do teatru.

 

Fanny i Aleksander-6
  1. Reżyseruje Justyna Celeda, która zrealizowała w Teatrze Współczesnym kultowe spektakle (takie jak “Seks dla opornych”, “Raj dla opornych”, “Szkołę żon” czy “Ożenek”).
  2. To idealny spektakl na listopadową aurę! Z jednej strony mamy do czynienia z zaświatami (w spektaklu Alexander widzi… duchy), z drugiej – z ciepłą atmosferą rodzinnego domu, w którym niestraszne nam zimne wiatry, ulewne deszcze i przygnębiający nastrój.
  3. Przedstawienie jest… “rajsko-świńskie” (takie słowa padają w samym spektaklu!), zatem kto lubi nieco pieprzne historie, nie wyjdzie z teatru rozczarowany.
  4. Zazwyczaj mroczny klimat twórczości Ingmara Bergmana zyskał w przedstawieniu zaskakująco jasną, wręcz baśniową poświatę – opowieść skrzy się barwnymi postaciami, jest pochwałą rodzinnych wartości, poszanowania wolności i walki ze złem.
  5. Film “Fanny i Alexander” (o scenariusz którego oparto przedstawienie) jest laureatem czterech Oscarów, dwóch nominacji do tej statuetki i Złotego Globa, a zarazem jednym z ostatnich dzieł kinowych Bergmana.

Powodów można by z pewnością znaleźć więcej. W obsadzie spektaklu można zobaczyć niemal cały zespół aktorski – osiemnaście osób (!) oraz dwoje aktorów gościnnych (Jakuba Golę w roli tytułowego Alexandra oraz Dominikę Kimaty grającą Maj). Spektakl ma imponującą scenografię, a kostiumy zostały zaprojektowane z dbałością o najdrobniejsze detale (podobno przyszyto do nich aż 364 guziki). W przedstawieniu oprócz aktorów występują także… lalki, autorstwa mistrza konstrukcji i rzeźby, Rafała Budnika.

Jak czytamy w jednej z recenzji:

Ten spektakl ogląda się jak baśń dla dorosłych. Dzieciństwo zostawia trwałe ślady, więc dobrze je zrozumieć, wrócić do przeszłości z myślą o przyszłości.

W tę baśniową podróż chcemy zabrać Was już w tym tygodniu. Nieprzekonanych zachęcamy do lektury tekstów kontekstowych tutaj i tutaj oraz do wysłuchania rozmowy z reżyserką, Justyną Celedą.

Gramy 7 i 8 listopada (o 18:00) oraz 9 i 10 listopada (o 17:00). Bilety można rezerwować przez stronę (zakładka REPERTUAR) oraz mailowo lub telefonicznie (bow@wspolczesny.szczecin.pl, 91 489 23 23). Do zobaczenia w magicznej krainie Bergmana!

Ads

facebook