W lutym tego roku minęły dwa lata, odkąd regularnie podsłuchujemy, co dzieje się w teatrze. Teraz, kiedy większość z nas przymusowo spędza czas w domu, postanowiliśmy przypomnieć najciekawsze zrealizowane dotąd podcasty. Można słuchać przy okazji wiosennych porządków, można zasiąść na kanapie z kubkiem kawy, zamknąć oczy i na chwilę odpłynąć… Wszystkie metody dozwolone. Dzisiaj przypominamy początki podcastu, wkrótce – ciąg dalszy. Zapraszamy do słuchania!
podsluchaj_stronacz1

Pierwszy podcast (zrealizowany w lutym 2018 roku) dotyczył premiery spektaklu „Pijani”, który kilka dni temu gralibyśmy na Dużej Scenie. Norbert Rakowski, reżyser przedstawienia w rozmowie z Kamilą Paradowską opowiadał m.in. o wyzwaniach, jakie tekst Wyrypajewa stawia reżyserowi, o scenografii do spektaklu, debiutujących w nich aktorach oraz o tym, co to znaczy, że świat wokół „jest pijany”.

Gościem trzeciego odcinka naszego podcastu była Dyrektor Artystyczna Teatru Współczesnego Anna Augustynowicz, która tuż przed telewizyjną emisją spektaklu „Ślub” opowiadała słuchaczom m.in. o scenografii do spektaklu czy też o tym, jak przebiega „filmowa” realizacja przedstawienia i kto za nią odpowiada.

W kwietniu 2018 roku zajrzeliśmy wspólnie na Zielone Wzgórze, przyglądając się (i przysłuchując) jak rodzi się scenografia do spektaklu „Ania z Zielonego Wzgórza”.  Kamila Paradowska rozmawiała z Krystyną Mruk (plastykiem teatru) o jej pracy, w czasie której powstają nowe światy, o spotkaniach z artystami oraz o tym, jaki komplement dotyczący jej twórczych wysiłków liczy się dla niej najbardziej.

W maju spotkaliśmy się z „Kobietą zagrożoną niskimi świadczeniami emerytalnymi”, czyli Marią Dąbrowską i jej scenicznym blaskiem. Aktorka opowiedziała o tym, dlaczego zdecydowała się stworzyć własny spektakl, o marzeniach z dzieciństwa, a perkusista Kuba Fiszer (towarzyszący Marii w spektaklu) zdradził, jakie muzyczne marzenie spełnia przy okazji tej współpracy.

Przedostatnia rozmowa w sezonie 2018/2019 znów wiązała się z wejściem (dosłownie) za teatralne kulisy. Rozmawialiśmy z Magdaleną Kaźmierską, która pracowała wówczas na stanowisku garderobianej (aktualnie Magda jest w naszym teatrze inspicjentką). W podcaście zdradziliśmy szczegóły dotyczące współpracy z kostiumografami, rozmawialiśmy także o tym, co jest w tej pracy najtrudniejsze i o wszystkim tym, czego nie widać.

Jak słuchać?

Wszystkie podcasty (także te, o których nie piszemy) można odsłuchać pod tym linkiem: https://www.spreaker.com/show/podsluchaj-teatr oraz na stronie teatru w sekcji „blog”. Mamy nadzieję, że nasze relacje obudzą w Was jeszcze większą tęsknotę za teatrem! My tęsknimy za Wami (i za sobą nawzajem) naprawdę mocno i mamy nadzieję, że zobaczymy się wkrótce. Śledźcie naszą stronę – już niedługo przypomnimy kolejne ciekawe rozmowy.

Ads

facebook