Przyszłość teatru na Scenie Nowe Sytuacje

Lada moment startują projekty w ramach II edycji Rezydencji Artystycznej Scena Nowe Sytuacje, a już wiadomo, że swój projekt w III edycji zrealizuje laureatka 12. Forum Młodej Reżyserii Anna Obszańska.
Grafika REzydencja Artystyczna

Anna Obszańska to wszechstronnie uzdolniona młoda reżyserka, studentka IV rok Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie oraz absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. W roku 2017 była stypendystką prestiżowego Folkwang Universitat der Kunst w Essen (Niemcy). Występowała w spektaklu dyplomowym „CPH4” w choreografii Jacka Łumińskiego oraz „Hen. O końcu” w reżyserii Macieja Podstawnego. Aktorka oraz asystentka reżyserki Magdaleny Miklasz przy spektaklu „Piotruś Pan i Jakub Hak” (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie). Pracuje również jako choreografka.

Podczas tegorocznego Forum Młodej Reżyserii otrzymała Nagrodę Główną, a także Nagrodę Związku Artystów Scen Polskich za reżyserię spektaklu „Orfeusz”. Przedstawienie inspirowane mitem o Orfeuszu i Eurydyce, bazujące na precedensie kastratów operowych. Wybór materiału wyjściowego jest nieprzypadkowy – opera „Orfeusz i Eurydyka” C. W. Glucka jest jedną z pierwszych w historii, w której jedna z ról napisana została specjalnie z myślą o udziale kastrata. W realizacji reżyserka porusza zagadnienia związane z kondycją artysty w świecie współczesnego teatru, stawiając zarazem pytania o naturę zmagań w świecie sztuki.

Dodatkowo jako nagrodę dla zwyciężczyni, Teatr Współczesny w Szczecinie przyznał Annie Obszańskiej udział w 3. edycji Rezydencji Artystycznej Scena Nowe Sytuacje.

Realizację reżyserki w Teatrze Współczesnym zobaczymy najwcześniej w drugiej połowie 2023 roku. Obecnie trwają prace nad ostatnią premierą pierwszej edycji. Spektakl „Dotyk za dotyk. Dancing” w reżyserii Katarzyny Sikory z tekstem Michała Buszewicza, obejrzymy nietypowo, bo na dużym foyer teatru. Poprzednie realizacje, to świetnie przyjęte spektakle „Wiarołomna” w reżyserii Hany Umedy z tekstem Weroniki Murek, a także „Grunwald Rekonstrukcja” Eweliny Węgiel i Anny Mazurek. W drugiej edycji zobaczymy prace ukraińskiej artystki, Liubov Ilnytskiej, a także grupy Matlingiewicz Sotomski Dramma Company, Inc.

Rezydencja Artystyczna Scena Nowe Sytuacje to więcej niż możliwość stworzenia spektaklu lub działania performatywnego w teatrze instytucjonalnym. Beneficjenci projektu uczestniczą m.in. w warsztatach mistrzowskich przy wsparciu tutorów. Dotychczas byli to Florian Malzacher, Olivia Hyunsin Kim, Agnieszka Polska czy Małgorzata Wdowik. Rezydencja Artystyczna Nowe Sytuacje przygotowywana jest we współpracy z legendarnym teatrem Monachium Kammerspiele, dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook