“Rzeczywistość przedstawiona” z “Bzikiem” i “kalifornią”

Mieszkańcy Śląska będą mieć jedyną w swoim rodzaju okazję zobaczyć przedstawienia z “dalekiej północy”! Spektakle “Bzik. Ostatnia minuta” i “kalifornia nieśmiertelni” zagramy już w najbliższą niedzielę podczas XVIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”, organizowanego przez zabrzański Teatr Nowy.

kolaż3

XVIII Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona” odbędzie się tradycyjnie w Teatrze Nowym w Zabrzu i potrwa od 13 do 21 października. W ramach przeglądu widzowie zobaczą kilkanaście najbardziej znaczących inscenizacji dramatu polskiego i obcego, powstałych nie później niż w 2017 roku. Jak mówią organizatorzy, festiwal ukazuje jeden z nurtów współczesnego teatru:

Nurt ukierunkowany na realizacje i interpretacje dramatu (polskiego jak i obcego) powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat “lustra rzeczywistości” i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym, religijnym.

Do konkursu przystępuje piętnaście spektakli – po prezentacji każdego z nich odbędzie się dyskusja. Festiwalowi towarzyszy szereg ciekawych wydarzeń (m.in. występ gruzińskiego Teatru Poti ze spektaklem “Dead cites”). Festiwal już w najbliższy piątek (12 października) zainauguruje prezentacja spektaklu “Stańczyk. Musical” Teatru Rozrywki w Chorzowie. Do konkursu – oprócz dwóch przedstawień szczecińskiego teatru –  stają spektakle m.in. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, Teatru Dramatycznego Miasta Warszawa, Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Fredry w Gnieźnie, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz Teatru Nowego w Zabrzu, Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Fundacji Szafa Gra. Przedstawienia prezentowane będą w dwóch miejscach: na scenie Teatru Nowego w Zabrzu oraz na scena Kameralnej w zabrzańskim Parku Hutniczym.

Niedziela (14 października) należy do Teatru Współczesnego – spektakl “kalifornia nieśmiertelni” zagramy o godzinie 17:00 na Scenie kameralnej w Parku Hutniczym, “Bzika. Ostatnią minutę” – półtorej godziny później, o 18:30 na Scenie Teatru Nowego.

Szczegóły na stronie Teatru Nowego w Zabrzu [link].

Trzymamy kciuki!

 

Ads

facebook