Teatr Polska 2017

Idea:

„Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Kwalifikacja spektakli zgłoszonych do programu przeprowadzana jest w dwóch etapach. Pierwszy etap polega na uzyskaniu rekomendacji od Komisji Artystycznej (rozstrzygnięcie nastąpi do 22 maja 2017), a drugi na ocenie projektów objazdów wybranych spektakli przez Komitet Organizacyjny na podstawie ich wiarygodności organizacyjnej i finansowej (wyniki drugiego etapu poznamy do 7 lipca 2017). Pokazy spektakli w ramach programu będą odbywać się między 1 września a 30 listopada 2017 roku. Program TEATR POLSKA jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.”

(https://www.teatrpolska.pl)
W ramach programu TEATR POLSKA 2017 Teatr Współczesny w Szczecinie zaprezentuje we wrześniu w sześciu miastach Polski spektakl „Pustostan”, w reżyserii Pawła Paszty, według tekstu Malin Prześlugi. Zapraszamy serdecznie mieszkańców Goleniowa, Nowej Soli, Kłodzka, Jarocina, Krotoszyna i Mirosławca na wigilijne (choć wrześniowe!) spotkanie z (nie)typową rodziną – Babcią, Mamą, Tatą, Córką, Synem, Psem i tajemniczym Gościem.

 

Kalendarium:

✔ 3 września Goleniów (Teatr Brama)

✔ 13 września Nowa Sól (Nowosolski Dom Kultury)

✔ 14 września Kłodzko (Kłodzkie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji)

✔ 15 września Jarocin (Parowozownia)

✔ 16 września Krotoszyn (Krotoszyński Ośrodek Kultury)

✔ 18 września Mirosławiec (Ośrodek Kultury w Mirosławcu)

Wszystkie spektakle gramy o godzinie 18:00.

 

O spektaklu:

Rodzina jakich wiele – dzieci, rodzice, dziadkowie i pies. Boże Narodzenie, czyli czas wielkiego oczekiwania na… Kevina. Groteskowa sztuka Maliny Prześlugi dotyka relacji osób sobie najbliższych, gdzie prawda ukrywana jest za fasadą koniecznego happy endu. O czym kłamiemy, do czego tęsknimy i kto nas może zbawić?

Reżyseria: Paweł Paszta
Scenografia: Aleksandra Szempruch
Muzyka Tomasz Jakub Opałka
Asystent reżysera: Adam Kuzycz-Berezowski

Obsada::

Mama: Maria Dąbrowska
Tata: Robert Gondek
Córka: Barbara Lewandowska
Syn: Adam Kuzycz-Berezowski
Babcia: Anna Januszewska
Pies: Konrad Beta
Gość: Paweł Niczewski
głos z offu: Mira Skalska
prapremiera: 18 lutego 2017

Kulisy powstawania spektaklu i aktualności można śledzić na Facebooku „Pustostan – prapremiera” : https://www.facebook.com/Pustostan-prapremiera-1643606095935279/

 

Z recenzji:
  • “Mocny, ale nie ciężki, wyrwany z naszej codzienności, a mimo to nieprzewidywalny, zabawny w formie, lecz przerażający w ostatecznym wydźwięku.” (dziennikteatralny.pl)
  • “„Pustostan” jest cierpkim komentarzem do rodzinnej bliskości, do ustawiania parawanów, które zasłaniają prawdziwe relacje. Dialogi są zabawne, pobrzmiewa w nich Mrożek, ale jest też bardzo świeża współczesność „gadżetowa”.” (wszczecinie.pl)
  • “Spektakl (…) ma formę, która pozwala zarazem bawić się tym, co na scenie, jak i przez moment zastanowić się nad własnym życiem i relacjami.” (teatralny.pl)

Spektakl wziął udział w 23. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ads

facebook