Dokucza Wam jesienny chłód? A widzieliście “Bzika”? Jeśli nie, to właśnie pojawia się pierwsza okazja w tym sezonie, żeby to nadrobić!
interaktywny_foto

“Niby nie jest dla nikogo nowością, że większość rzeczy, z których korzystamy na co dzień – od ubrań po elektronikę – została wyprodukowana przez tanią siłę roboczą z Azji, ale ze zdumiewającą łatwością nauczyliśmy się traktować ten układ jako dziejowo-klasową oczywistość. Mamy na odległość swoich niewolników, bo najwyraźniej nam się to należy. Lepiej się urodziliśmy” – mówi w wywiadzie Jan Czapliński, autor scenariusza do “Bzika. Ostatniej minuty”. Głośny spektakl, laureat głównej nagrody na 56. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych (w kategorii “najlepszy spektakl”), uhonorowany także nagrodą dla Mai Kleszcz za muzykę na 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, to historia oparta na motywach dramatu „Mister Price, czyli Bzik tropikalny” Stanisława I.Witkiewicza i Eugenii Dunin-Borkowskiej. Witkacy to jednak tylko punkt zapalny – realizatorzy sięgają w przedstawieniu dalej, aż po daleki Wschód, czerpiąc z wielu wątków (nie tylko tych związanych z turystyką, ale także np. z historią teatru).

Reżyserka Ewelina Marciniak i autor scenariusza, Jan Czapliński, zderzają ze sobą egzotykę dalekich krain z Europą i zabierają widzów w podróż do miejsca, gdzie słońce świeci najjaśniej. Przedstawienie rozpoczyna się wejściem na pokład samolotu. Wraz z rodziną Brzechajłów wylądujemy gdzieś na dzikim Wschodzie, gdzie z ochotą oddamy się typowym dla tropikalnych wakacji uciechom „ol inkluzif”. Odwiedzimy muzeum orientu, podotykamy żywych eksponatów, zobaczymy, jak żyje miasto nocą,  poznamy ciekawostki historyczne. Czy w blasku migawki aparatu i palącego słońca zdołamy dostrzec dzikiego? Czy spotkanie z nim sprawi, że odnajdziemy samych siebie…? Może „bzik”  to choroba, na którą cierpimy wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu…?

“Bzika. Ostatnią minutę” gramy  od piątku do niedzieli (5, 6, 7 października) o godz. 19:00 na Dużej Scenie. Jest jeszcze sporo wolnych miejsc – dzwońcie i piszcie do nas (bow@wspolczesny.szczecin.pl, tel. 91 489 23 23) lub rezerwujcie bilety przez stronę (zakładka REPERTUAR).

Zobacz zwiastun spektaklu:

Zapraszamy także do lektury wywiadu z Eweliną i Janem [link] oraz tekstu kontekstowego o postturystyce [link].

Do zobaczenia we Współczesnym!

Ads

facebook