W kwietniu będziemy grać online i – mamy nadzieję – pojawimy się tym samym w Waszych domach!

Grafika z hasłem REPERTUAR VOD NA KWIECIEŃ

Zaczynamy w niedzielę, 4 kwietnia pokazem “Beckombergi” w reżyserii Anny Augustynowicz. Spektakl na niemałą obsadę (aż siedemnaście osób) miał swoją premierę online w styczniu i spotkał się z dużym uznaniem widzów i krytyków. Sztuka Sary Stridsberg, najczęściej obecnie granej szwedzkiej dramatopisarki, opiera się na historii rodzinnej samej autorki. Głównym bohaterem dramatu jest tytułowa Beckomberga – opustoszały szpital psychiatryczny nieopodal Sztokholmu, do którego pacjenci powracają po latach. Przyciągani niezwykłą siłą tego miejsca bohaterowie wędrują myślami w przeszłość. Spróbujemy dociec, dokąd może zaprowadzić nas ta wędrówka i za czym tak naprawdę tęsknimy żyjąc w podobnej do bohaterów dramatu izolacji.

Tydzień później, 10 i 11 kwietnia zaprezentujemy “Księcia Niezłomnego” w reżyserii Michała Telegi. Znany wielu, klasyczny tekst autorstwa Juliusza Słowackiego ukaże nam się w niespotykanej odsłonie. “Książę…” jest też pierwszym spektaklem, w którym możemy zobaczyć Nikodema Księżaka, nowego aktora w naszym teatrze. Przedstawienie miało swoją premierę 21 lutego na Dużej Scenie i zostało zrealizowane we współpracy z warszawskim Festiwalem Nowe Epifanie.

Następny weekend (17-18 kwietnia) będzie należał do “Kaspara Hausera” (w reż. Jakuba Skrzywanka) – to pierwsze przedstawienie, jaki w ubiegłym roku pokazaliśmy na platformie VOD, przejmujące równie mocno w formie scenicznej, jak i filmowej – realizowanej na potrzeby platformy. Historia Kaspara Hausera (przedstawiona w spektaklu nietypowo, bo od końca), nastolatka porzuconego przez opiekuna na ulicach Norymbergi, zwanego „sierotą Europy”, w XIX wieku wstrząsnęła społeczeństwem. Umieszczony w ciemnym lochu, przekazywany z rąk do rąk jak przedmiot, przyjmowany przez kolejne mieszczańskie rodziny, bez skrupułów ponownie wyrzucany… Zabawka, kuriozum, obiekt badań. Przeznaczenie Kaspara Hausera spełniło się na oczach sytych i zadowolonych mieszczan, niedopuszczających do siebie myśli, że to oni byli tak naprawdę sprawcami popełnianych na nim zbrodni. W historii sprzed 200 lat próbujemy odszukać zapowiedź losu milionów ludzi XX i XXI wieku – uciekinierów, ofiar systemu, bezpaństwowców, których wciąż przybywa.

23, 24 i 25 kwietnia na wirtualną scenę wkroczy “Król potworów” – pierwsza premiera sezonu 2020/2021. Produkcja w reżyserii Marcina Libera, do której próby (z uwagi na pandemię) trwały aż pół roku, we wrześniu 2020 roku doczekała się premiery na scenie, a niedawno także pierwszego pokazu online. Czy można mówić o końcu świata na wesoło i z dystansem? Inspirowany monster movies oraz literaturą science fiction spektakl w reżyserii Marcina Libera na podstawie scenariusza Michała Kmiecika w nieszablonowy sposób porusza temat nadchodzącej katastrofy i jej konsekwencji. Rozpoczynająca się w latach 60-tych XX wieku w sytuacji bankietowej akcja sztuki, w drugiej części spektaklu przenosi się do nieodległej nam przyszłości. W rzeczywistości tej, po radykalnych zmianach klimatycznych i przegranej przez Polskę wojnie polsko-amerykańskiej, pewnego dnia spotyka się grupa byłych żołnierzy, by wybrać się na pierwsze po wojnie polowanie. W lesie kryje się jednak coś dziwnego…

Zaglądajcie na naszą platformę VOD [link do platformy], gdzie będziemy prezentować spektakle – szykuje się kwiecień pełen teatralnych wrażeń!

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook