Współczesny na Adlojadzie

Już w najbliższą niedzielę (11 marca) rozpoczynają się VII Dni Kultury Żydowskiej Adlojada 2018, w trakcie których odbędą się także dwa wydarzenia teatralne, organizowane we współpracy z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.

Tegoroczna edycja Adlojady (trwająca od 11 do 17 marca) poświęcona będzie nieoczywistym relacjom pomiędzy kulturą i polityką. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w licznych dyskusjach, wykładach, warsztatach i spotkaniach autorskich (m.in. z ks. Adamem Bonieckim czy Pawłem Wolskim). Teatr Współczesny przygotowuje z okazji Adlojady wyjątkowe wydarzenie, czyli czytanie sceniczne sztuki Guillerma Calderóna pod tytułem „Willa”, które odbędzie się 12 marca (w poniedziałek) o godzinie 17:00 w Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności 1).

Bohaterkami „Willi” są trzy młode kobiety. Spotykają się, aby podjąć decyzję, w jaki sposób upamiętnić były ośrodek tortur Villa Grimaldi na obrzeżach Santiago, jeden z tysięcy działających w Chile w okresie junty Pinocheta. Dyskusja dotycząca koncepcji muzeum sięga jednak głębiej – do biografii kobiet, a ich wzajemne powiązania okazują się niejednoznaczne. W jaki sposób – i czy w ogóle – upamiętniać tragiczne wydarzenia? Czym powinno być nowoczesne muzeum? W jaki sposób polityka i przeszłość wdzierają się w tożsamość współczesnych?

Czytanie  „Willi” (w przekładzie Wojciecha Charchalisa) wyreżyseruje Maria Dąbrowska, a w role bohaterek wcielą się dwie aktorki Teatru Współczesnego: Magdalena Wrani-Stachowska i Maria Dąbrowska oraz Marta Uszko z Teatru Polskiego w Szczecinie. Po czytaniu odbędzie się rozmowa z twórcami, które poprowadzi Kamila Paradowska z Teatru Współczesnego i Daniel Źródlewski z Muzeum Narodowego. Wstęp na to wydarzenie jest wolny. Szczegółowy program Adlojady można znaleźć na stronie organizatora – Muzeum Narodowego w Szczecinie [program].

16 marca o godzinie 18:00, także w ramach festiwalu, odbędzie się wyjątkowy pokaz spektaklu “Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali”, po którym zapraszamy na spotkanie z autorką dramatu, nagrodzoną Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną – Weroniką Murek.

 

Na zdjęciu: Marta Uszko, Magdalena Wrani-Stachowska, Maria Dąbrowska, fot. P. Nykowski.

Ads

facebook