Czerwiec zaczynamy z przytupem – dwiema premierami!

Zdjęcie ze spektaklu LALKA, fot. P. Nykowski

W czerwcu wracamy już do grania w pełnym wymiarze, na trzech scenach, a zaczynamy od dwóch premier – na deskach Malarni i Dużej Sceny.

W piątek, 4 czerwca o godz. 19:00 pierwsza z nich – prapremiera spektaklu “Mbambo” w reżyserii Pawła Kamzy. Przedstawienie jest inspirowane powieścią “Murzynek B.” Artura Daniela Liskowackiego, szczecińskiego pisarza, eseisty i krytyka teatralnego. “Mbambo” to tocząca się wokół policyjnego dochodzenia historia matki (w tej roli Beata Zygarlicka), która próbuje dowiedzieć się, co przydarzyło się jej synowi. Chcąc zachować pamięć o nim, powraca do miejsc i momentów szczególnie ważnych w ich życiu. Jakie rodzinne tajemnice odkryje? Do czego doprowadzą jej poszukiwania?
“Mbambo” to opowieść o odnajdywaniu tożsamości, o przemianie, za którą stoi miłość, opowieść, w której wątki afrykańskie przeplatają się ze szczecińskimi, a punkowa muzyka singeli wystukuje rytm odległego świata. Zagadkową historię opowie widzom Griot – pamięć Afryki, “usta ust”. W roli matki – Barby – Beata Zygarlicka, na scenie zobaczymy też Krystynę Maksymowicz, Grażynę Madej, Magdalenę Myszkiewicz, a w wyświetlanej na scenie projekcji – Adriannę Janowską-Moniuszko, Roberta Gondka, Wojciecha Sandacha i (ponownie) – Magdalenę Myszkiewicz. Premiera 4 czerwca, gramy też 5-6 i 25-27 czerwca.

Pierwsza czerwcowa sobota należeć będzie do “Lalki” w reżyserii Piotr Ratajczaka. Dobrze znaną historię miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej pokażemy w nowej odsłonie. Akcja rozgrywa się podczas nocnej Gali Biznesu, gdzie spotyka się VIP-owska śmietanka – przedsiębiorcy, sprzedawcy i bogacze. Toczące się w błysku fleszów dyskusje i prowadzone interesy są tłem dla rozgrywającego się dramatu Wokulskiego i niefortunnie ulokowanych uczuć. Targany sprzecznymi emocjami, rozdarty między fascynacją elitami, a nienawiścią wobec nich, młody biznesmen bierze los we własne ręce i próbuje odnaleźć szczęście. Czy w świecie, w którym króluje pogarda jest to możliwe? Czy w drodze na biznesowy szczyt jest miejsce na romantyczną miłość? Co zyskujemy, a co tracimy dążąc za wszelką cenę do bycia częścią elity? Czy w postaciach stworzonych przez Prusa w XIX wieku nie dopatrzymy się znanych nam dobrze aktualnych postaw…? W spektaklu zobaczymy aż szesnaścioro aktorek i aktorów, w tym troje gościnnych. Więcej o obsadzie przeczytacie tutaj [spektakl LALKA – link], a rozmowy z twórcami można posłuchać w najnowszym podcaście [“Ja wam jeszcze pokażę” – o Wokulskim i “Lalce” mówią Piotr Ratajczak i Joanna Kowalska- LINK]. Premiera “Lalki” 5 czerwca o 19:00 na Dużej Scenie, później gramy także 6, 10, 12 i 13 czerwca.

Do zobaczenia we Współczesnym!

 

Zdjęcie: “Lalka”, fot. P. Nykowski

  • sekretarz literacka Teatru Współczesnego w Szczecinie

Ads

facebook