Pierwsza próba: „Opowieści babć szeptane córkom przez matki”

Kilkanaście osób siedzi w kole, na krzesłach. Nad nimi widoczny przeszklony sufit, czarne ściany i zielona wykładzina.

 „Opowieści babć szeptane córkom przez matki” w reżyserii i z tekstem Gianiny Cărbunariu, rumuńskiej reżyserki i dramatopisarki. Premiera w grudniu na Dużej Scenie.

W latach 1966-1989, za czasów dyktatury Nicolae Ceaușescu, w Rumunii obowiązywał całkowity zakaz aborcji. Było to najbardziej restrykcyjne prawo w całym bloku sowieckim, które odcisnęło na społeczeństwie piętno, sięgające kilku pokoleń. Współcześnie Polska i Węgry wciąż czynią niebezpieczne kroki ograniczające prawa kobiet, a Amerykanki niedawno utraciły konstytucyjne prawo do przerywania ciąży. Czy przeszłość Rumunii i wspólne doświadczenia mogą nas czegoś nauczyć? Materiał wyjściowy do spektaklu stanowią wywiady przeprowadzane zarówno w Rumunii, jak i w Polsce – prawdziwe historie kobiet z różnych pokoleń.

 

W spektaklu wystąpią: Robert Gondek, Adam Kuzycz-Berezowski, Barbara Lewandowska, Michał Lewandowski, Magdalena Myszkiewicz, Wojciech Sandach, Beata Zygarlicka, Magdalena Wrani-Stachowska, a także gościnnie – Maria Wójtowicz.

 

Gianina Cărbunariu 

to dramatopisarka i reżyserka teatralna. Współpracowała z najlepszymi scenami na świecie (Kammerspiele Munich, Schauspielhaus Stuttgart czy Centro Dramatico Nacional Madrid). Jej spektakle prezentowane były w Budapeszcie, Berlinie, Brukseli, Paryżu czy Lyonie, a także na wielu międzynarodowych festiwalach, w tym na legendarnym festiwalu w Awinionie. W Polsce jej przedstawienia można było oglądać podczas Festiwalu „Dialog” we Wrocławiu czy „Kontakt” w Toruniu, a także na Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie i w TR Warszawa. Zasiadała w jury Festiwalu Szekspirowskiego.

 

created: 17.10.2023 - 13:32