Transgraniczne spotkania kulturalne: 7 aktów miłosierdzia

Grafika do wydarzeń: 7 aktów miłosierdzia. Zielone tło

Zapraszamy na TRANSGRANICZNE SPOTKANIA KULTURALNE – 7 AKTÓW MIŁOSIERDZIA, organizowane w związku z rozpoczynającym się 57. Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Kontrapunkt. W dniach 19-21 kwietnia na terenie Szczecina odbędzie się seria otwartych wydarzeń artystycznych skierowanych do wszystkich mieszkanek i mieszkańców naszego regionu. 

Inspirując się obrazem Caravaggia „Siedem aktów miłosierdzia”, zaprosiliśmy artystów i artystki, reprezentujących różne dziedziny sztuki, metody i filozofie tworzenia, żeby sami na nowo zinterpretowali ten jeden z kanonicznych konceptów etycznych. Być może miłosierdzie, odwołujące się wprost do naszych uczuć, emocji i postaw jest tym, czego dziś, w dobie podziałów, konfliktów, ogromu przemocy i nierówności, potrzebujemy szczególnie.

 

Projekt powstał w ramach współpracy polsko-niemieckiej z Főrderverein Gutshaus Ramin e.V.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Na niektóre z nich obowiązują wcześniejsze zapisy.

 


GŁODNYCH NAKARMIĆ / SPRAGNIONY NAPOIĆ - Uczta

20.04.2024, 10:00 - 16:00, Ogrody Śródmieście
 

Zaproszone przez Karolinę Gołębiowską osoby z miejskich organizacji aktywistycznych przygotują w Ogrodach Śródmieście ucztę według przepisów opracowanych podczas wcześniejszych warsztatów polsko-niemieckich. W czasie sobotniego spotkania będzie można skosztować przygotowanych dań i zapoznać się z lokalnymi grupami aktywistycznymi i zrzeszeniowymi działającym w Szczecinie. Liczymy, że atmosfera wspólnego jedzenia stworzy przestrzeń do rozmowy i wymiany doświadczeń, dzięki czemu uczta będzie miała wymiar nie tylko kulinarny.
 

Kto organizuje? 

Karolina Gołębiowska, artystka wizualna i działaczka kultury. Anna Mazurek, dramaturżka. 

Dla kogo? / Jak wziąć udział? Zapraszamy wszystkich, wstęp wolny. 

 

Uczta zostanie zorganizowana dzięki polsko-niemieckim warsztatom kulinarnym, które odbyły się w marcu w polskiej wsi Niemica, a także w kwietniu w niemieckim Raminie. W ich wyniku powstał przepiśnik, w którym zostały zawarte przepisy na regionalne potrawy, zebrane podczas warsztatów. Spotkanie 20 kwietnia w Ogrodach Śródmieście będzie nie tylko okazją do degustacji przygotowanych dań, ale również możliwością spotkania i integracji z aktywistami i wszystkimi, którzy zechcą zasiąść przy wspólnym stole. Do udziału w warsztatach w Szczecinie zostaną zaproszeni uczestnicy warsztatów,  dla których zostanie zorganizowany transport. Niespożyte potrawy zostaną przekazane do jadłodzielni i lokalnych organizacji pomocowych.

 

Materiały do wydarzenia (przepiśnik) [zobacz tutaj].

 


NAGICH PRZYODZIAĆ – Kiki Night 

19.04.2024, 19:00 Hala Odra 

 

Spotkanie z kulturą ballroomu, która zainspirowała programy telewizyjne, takie jak „Pose” czy „Legendary”. Kiki Night to pełne emocji wydarzenie performatywne, podczas którego osoby uczestniczące walczą o trofea w określonych kategoriach. Wydarzenie skierowane jest do społeczności ballroomu, ale także osób, które chcą poczuć niesamowitą energię płynącą z performensu. 

W akompaniamencie muzyki vogue, techno i house wejdźmy razem do świata ballroomu.

 

Kto organizuje?

Madlen Revlon, prekursorka kultury ballroom w Polsce i Tomasz Armada, projektant mody.

Dla kogo? / Jak wziąć udział?

Wstęp wolny. Wszystkie osoby, które chcą zobaczyć ball, ale nie wiedzą, gdzie się udać, Kiki Night to Wasze miejsce!

 

Wydarzenie pod kierunkiem artysty sztuk wizualnych i kostiumografa Tomasza Armady i prekursorki kultury ballroom w Polsce Madlen Revlon, oraz przedstawicieli szczecińskiego stowarzyszenia Lambda. Do udziału w ballroomie zaprosimy 11 performerów z Polski i Niemiec, którzy na scenie Hali Odra przygotują profesjonalny występ taneczny z widowiskową oprawą muzyczną. Występy uczestników oceni publiczność. Dodatkowo 20 kwietnia odbędą się dwa warsztaty tematyczne: pierwszy – upcyklingowy warsztat z tworzenia kreacji, wspierający ideę zero waste (w Akademii Sztuki w Szczecinie); drugi to warsztat z legendarnego tańca vogue, który odbędzie się w Teatrze Małym.

 


PODRÓŻNYCH W DOM PRZYJĄĆ –  Pochód 

21.04.2024, 12:00, dokładna trasa przemarszu na stronie: kontrapunkt.pl 

 

Jana Shostak, artystka wizualna i performerka, zainspirowana napływowym charakterem ludności Szczecina, poprowadzi przez miasto pochód w towarzystwie działających tu organizacji zrzeszających osoby imigranckie. Każda z organizacji nieść będzie własny sztandar, który powstanie podczas wcześniejszych warsztatów z grupami mniejszościowymi. W czasie marszu można będzie poznać historie osób, które przybyły do Szczecina z różnych miejsc na świecie. 

 

Kto organizuje? 

Jana Shostak, artystka wizualna, performerka, polityczka i aktywistka. Anna Mazurek, dramaturżka.

Dla kogo/ Jak wziąć udział? 

Każda osoba może dołączyć do marszu, zapraszamy przedstawicieli wszystkich mniejszości narodowych, a także rodowitych mieszkańców Szczecina. 

 

W ramach wydarzenia odbyły się interaktywne działania, przeprowadzone przez Janę Shostak i Annę Mazurek.  W marcu w Teatrze Małym - dyskusja na temat migracji z udziałem szczecinian różnego pochodzenia (Polacy i Niemcy, Ukraińcy i Białorusini, Gruzini i Syryjczycy, a nawet mniejszość Mandżurska), którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach migracyjnych. W kwietniu w Raminie – otwarta dyskusja w temacie migracji ludności w regionie. Zebrany materiał z obu spotkań posłużył do stworzenia słuchowiska, które bezpłatnie udostępnione w sieci, a także przetłumaczone na język niemiecki. 19 kwietnia w Domu Kultury „Słowianin” odbędzie się spotkanie warsztatowe poświęcone wspólnemu przygotowaniu sztandarów, które wezmą udział w pierwszym szczecińskim pochodzie tożsamości, 21 kwietnia. 

Materiały do wydarzenia: [tutaj]


WIĘŹNIÓW POCIESZAĆ – Performance

21.04.2024, 14:00, Wały Chrobrego

 

Zapraszamy na performance przed teatrem z reprodukcjami murów znajdujących się na granicach Unii Europejskiej. Działaniu grupy polskich i niemieckich performerów i performerek towarzyszyć będzie słuchowisko przygotowane na bazie reportaży kolektywu dziennikarskiego Outriders: rozmów z osobami mieszkającymi w obszarach przygranicznych, ekologami, lekarzami i samymi migrantami. 

 

Kto organizuje? 

Marta Gosecka, pedagożka teatru, liderka równości i Be van Vark, choreografka, reżyserka. 

Dla kogo? / Jak wziąć udział?

Wydarzenie bezpłatne. Wstęp wolny. 

 

Performans poprzedzą: 3-dniowe warsztaty teatralno-artystyczne w Raminie, w dniach 12-14.04.2024 dla 12-osobowej grupy, którą poprowadzi pedagożka teatralna Marta Gosecka wraz z choreografką Be van Vark. W ramach warsztatów powstanie choreografia, która zostanie zaprezentowana podczas wydarzenia 21 kwietnia (plenerowy performance, podczas którego wykorzystane zostaną mobilne mury). Wydarzeniu towarzyszyć będą nagrania historii mieszkańców pogranicza o trudach w pokonywaniu „murów” w ich życiu. Świadectwa są udostępnione nieodpłatnie przez kolektyw dziennikarski Outriders. Zostaną przetłumaczone i udostępnione w Internecie.

 

Materiały do wydarzenia [tutaj] i [tutaj].


CHORYCH NAWIEDZAĆ – SzczOdra

20.04.2024, 14.00-19.00 (zapisy na każdą pełną godzinę), Marina Gocław i tramwaj linii 6


Zapraszamy do Mariny Gocław, by przyjrzeć się miastu od strony wody. Wraz ze specjalistami porozmawiamy o bioróżnorodności i naturalnych walorach Odry, również w kontekście niedawnej katastrofy ekologicznej. 

Odra, pozornie wpisana w tożsamość Szczecina, od lat płynie odrębnym, choć nie własnym nurtem, pozostając poza obszarem codziennej miejskiej świadomości. Według słownikowej definicji szczodra to „ta, która obdarowuje obficie”. Punktami wyjścia w naszych rozważaniach będą więc kwestie potencjału tkwiącego w owej obfitości, ale także granice i różnice pomiędzy darem i eksploatacją, protekcją i protekcjonalizmem, podmiotowym i przedmiotowym, osadzone w kontekście sąsiedztwa rzeki i innych żywych organizmów. 

Działania nawiązują do katastrofy ekologicznej na Odrze z 2022 roku i wspierają ideę powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry.

 

 Kto organizuje? 

Weronika Fibich, Rafał Foremski i Paula Rudź, działacze związani z Ośrodkiem Teatralnym Kana

Dla kogo? / Jak wziąć udział?

Akcja zostanie powtórzona pięciokrotnie, w godzinach 14.00-19.00. Obowiązują wcześniejsze zapisy. Wydarzenie bezpłatne. Zapisy: [email protected]

 

Uczestnicy wydarzenia będą podróżowali wzdłuż Odry tramwajem nr 6. Podczas jazdy, eksperci  będą opowiadać o Odrze - jej bioróżnorodności, bogactwie naturalnym. Podróż zakończy się w Marinie Gocław odbędzie się godzinna prelekcja na temat niedawnych wydarzeniach związanych z rzeką, m.in. katastrofie złotych alg. Akcja zostanie powtórzona pięciokrotnie. Uczestnikom-podróżnym zapewnione zostaną bilety.

 


ZMARŁYCH POGRZEBAĆ – Spektakl

20.04.2024, 17:00, Urząd Miasta, sala sesyjna 

21.04.2024, 16:00, Urząd Miasta, sala sesyjna 

 

Spektakl w reżyserii Jakuba Skrzywanka na podstawie tekstu Mikity Iłinczyka „Say Hi to Abdo”. Twórcy, tworząc utopijny obraz Europy, na czele której w 2050 staje Unia Euro-Islamska, stawiają pytania odnoszące się wprost do współczesności. Czym dziś jest miłosierdzie? Czy może być ono lekarstwem na pełne napięcia i coraz bardziej spolaryzowane społeczeństwo europejskie? Czy możliwe jest domaganie się zadośćuczynienia za krzywdy, za które trudno znaleźć dziś odpowiedzialnych? Dotykając problemów migracji i traum spektakl będzie próbą zbadania współczesnej kondycji Europy. Przedstawienie w formie dramatu sądowego, prezentowane będzie w wyjątkowej przestrzeni sali sesyjnej Rady Miasta Szczecin, gdzie pod publiczny osąd poddane będzie dzisiejsze pojmowanie „sprawiedliwości”. 

 

Kto organizuje?

Jakub Skrzywanek, Regisseur, dyrektor artystyczny Teatry Współczesnego, Mikita Iłinczyk, dramaturg, Anna Orlikowska, artystka video, zespół aktorski Teatru Współczesnego 

Veranstalter:

Jakub Skrzywanek, reżyser, künstlerischer Leiter des Zeitgenössischen Theaters Szczecin /Teatr Współczesny w Szczecinie/, Mikita Iłinczyk, Dramaturg, Anna Orlikowska, Video-Künstlerin, Ensamblemitglieder des Zeitgenössischen Theaters.

 

Dla kogo? / Jak wziąć udział? 

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do pobrania w kasie Teatru Współczesnego. 


 

Projekt kierowany jest do mieszkanek i mieszkańców regionu transgranicznego. Planowane wydarzenia są bezpłatne i dwujęzyczne. Celem jest zwiększenie dostępności do oferty kulturalnej i umożliwienie udziału grupom potencjalnie narażanym na wykluczenie i z obu stron granicy. Warsztaty mają formę otwartą i każdy może wziąć udział. Rekrutacja odbędzie się poprzez zaproszone do współpracy organizacje oraz nabór własny przez struktury Teatru.

Przygotowanie otwarcia legendarnego polskiego festiwalu teatralnego Kontrapunkt w formule współpracy przygranicznej przy wsparciu funduszy Interregu jest fundamentalną zmianą działań kulturalnych dla regionu. Praktyka ta wskazuje, że największe w regionie inicjatywy zyskują przy współpracy, mogą też mieć szersze grona odbiorców.

Dążymy do przełamania poczucia, że dzieli nas granica, że jest czymś ulotnym, a tworzone na niej bariery są nieskuteczne i szkodliwe. Bezpośrednie akcje, które się do tego odnoszą (Więźniów…, Podróżnych…, Zmarłych…) wskazują, że rozwiązania musimy szukać wspólnie. Będziemy szukać tożsamości regionu w jej multitożsamości i wspólnych działaniach przygranicznych. Chcemy wykazać, że transgraniczność może umocnić dotychczasowe relacje i wpływać pozytywnie na życia mieszkańców regionu.

Celem projektu jest wzmocnienie włączenia społecznego i innowacji społecznych poprzez integrację środowisk polsko-niemieckich z zakresu organizacji ngo: LGBTQ+, organizacji zajmujących się ekologią, kwestiami migracji i dokarmianiem potrzebujących oraz zintensyfikowanie współpracy między instytucjami w zakresie sztuki i kultury.

 

 

Dofinansowanie z EFFR/EFRE-Zuwendung: 50 000,00 EUR

Udział własny / Eigenmittel: 13 660,00,00 EUR

Kozty całkowte /Förderfähige Gesamtkosten (Pauschale): 63 660,00 EUR


Grenzüberschreitende Kulturbegegnungen:  7 Akte der Barmherzigkeit

 

Wir laden Sie herzlich zu den GRENZÜBERSCHREITENDEN KULTURBEGEGNUNGEN – 7 AKTE DER BARMHERZIGKEIT – ein, die im Zusammenhang mit dem Beginn des 57. Internationalen Theaterfestivals ‘Kontrapunkt’ organisiert werden. Vom 19. bis 21. April findet in Szczecin eine Reihe offener künstlerischer Veranstaltungen statt, die sich an alle Einwohnerinnen und Einwohner unserer Region richten.

Inspiriert von Caravaggios Gemälde „Sieben Akte der Barmherzigkeit” haben wir Künstlerinnen und Künstler eingeladen, die verschiedene Kunstbereiche, Methoden und Philosophien des Schaffens vertreten, damit sie selbst eines der kanonischen ethischen Konzepte neu interpretieren. Vielleicht ist Barmherzigkeit, die direkt an unsere Gefühle, Emotionen und Haltungen zurückgreift, das, was wir heute in einer Zeit der Spaltung, der Konflikte, der immensen Gewalt und der Ungleichheit besonders brauchen.

 

Das Projekt wurde im Rahmen der deutsch-polnischen Zusammenarbeit mit dem Főrderverein Gutshaus Ramin e.V. entwickelt.

Alle Veranstaltungen sind kostenlos. Für einige Veranstaltungen ist eine Voranmeldung erforderlich.

 


HUNGRIGE SPEISEN, DURSTIGEN ZU TRINKEN GEBEN– Festessen 

20.04.2024, 10:00 - 16:00 Uhr, Ort: Ogrody Śródmieście 

 

Die von Karolina Gołębiowska eingeladenen Menschen aus den Stadtaktivisten-Organisationen werden in Ogrody Śródmieście ein Festessen nach Rezepten zubereiten, die in vorangegangenen deutsch-polnischen Workshops entwickelt wurden. Während des Treffens am Samstag ist es möglich, die zubereiteten Gerichte zu kosten und lokale Aktivisten- und Vereinsgruppen, die in Szczecin tätig sind, kennen zu lernen. Wir hoffen, dass die Atmosphäre des gemeinsamen Essens einen Raum für Gespräche und den Austausch von Erfahrungen schafft, so dass das Festessen mehr als nur eine kulinarische Dimension hat.

 

Veranstalterinnen:

Karolina Gołębiowska, visuelle Künstlerin und Kulturaktivistin. Anna Mazurek, Dramaturgin. 

Für wen? / Wie kann man teilnehmen? 

Alle sind willkommen, Eintritt ist frei. 

 

Das Festessen wird dank der polnisch-deutschen Kochworkshops organisiert, die im März im polnischen Dorf Niemica und auch im April im deutschen Dorf Ramin stattfanden. Als Ergebnis dieser Workshops wurde ein Notizbuch für Kochrezepte erstellt, das Rezepte für regionale Gerichte enthält, die während der Workshops gesammelt wurden. Das Treffen am 20. April in den "Gärten des Stadtzentrums" ("Ogrody Śródmieście") wird nicht nur eine Gelegenheit sein, die zubereiteten Gerichte zu verkosten, sondern auch eine Gelegenheit zur Begegnung und Integration mit Aktivisten und allen, die sich an einen gemeinsamen Tisch setzen wollen. Zum Workshop in Szczecin werden die Teilnehmer der o. g. Workshops eingeladen, für die der Transport organisiert wird. Die nicht verzehrten Speisen werden an Stadt-Tafel und lokale Hilfsorganisationen gespendet.

 

Materialien zur Veranstaltung (hier)

 


NACKTE KLEIDEN – Kiki Night 

19.04.2024, 19:00 Uhr, Ort: Hala Odra 

Eine Begegnung mit der Ballroom-Kultur, die Fernsehserien wie „Pose” und „Legendary” inspiriert hat. Kiki Night ist eine emotionsgeladene Performance-Veranstaltung, bei der die Teilnehmer um Trophäen in bestimmten Kategorien kämpfen. Die Veranstaltung richtet sich an die Ballroom-Community, aber auch an Menschen, die die unglaubliche Energie der Performance spüren wollen. 

Begleitet von Vogue-, Techno- und House-Musik tauchen wir gemeinsam in die Welt des Ballrooms ein.

 

Veranstalter:

Madlen Revlon, Wegbereiterin der Ballroom-Kultur in Polen und Tomasz Armada, Modedesigner.

Für wen? / Wie kann man teilnehmen?

Eintritt ist frei. Alle, die ball sehen wollen, aber nicht wissen, wohin sie gehen sollen, sind bei der Kiki Night genau richtig!

 

Eine Veranstaltung unter der Leitung von Tomasz Armada – visueller Künstler und  Kostümbildner, von Madlen Revlon – Wegbereiterin der Ballroom-Kultur in Polen sowie von Vertretern des Stettiner Vereins Lambda. Wir werden 11 Performance-Künstler aus Polen und Deutschland zur Teilnahme am Ballroom einladen, die auf der Bühne der Oder-Halle (Hala Odra) eine professionelle Tanzdarbietung mit spektakulärer Untermalung vorbereiten. Die Auftritte der Teilnehmer wird vom Publikum bewertet. Zusätzlich finden am 20. April zwei thematische Workshops statt: Upcycling-Workshop zur Herstellung von Kreationen, der die Zero-Waste-Idee unterstützt (an der Kunstakademie Szczecin /Akademia Sztuki/) sowie Workshop zum legendären Vogueing-Tanz im Kleintheater Szczecin (Teatr Mały w Szczecinie).

 


FREMDE BEHERBERGEN – Umzugsparade  

21.04.2024, 12:00 Uhr, die genaue Route der Parade siehe: kontrapunkt.pl

 

Inspiriert von dem Zuwanderungscharakter der Bevölkerung von Szczecin wird die visuelle Künstlerin und Performance-Künstlerin Jana Shostak eine Umzugsparade durch die Stadt anführen, die von hier tätigen Einwanderungsorganisation begleitet wird. Jede Organisation wird ihre eigene Standarte tragen, die in vorangegangenen Workshops mit Minderheitengruppen angefertigt wurde. Während der Umzugsparade ist es möglich, die Geschichten von Menschen zu hören, die aus verschiedenen Teilen der Welt nach Szczecin gekommen sind.

 

Veranstalterinnen:

Jana Shostak, visuelle Künstlerin und Performance-Künstlerin, Politikerin und Aktivistin. Anna Mazurek, Dramaturgin.

Für wen? / Wie kann man teilnehmen?

Jeder kann sich der Umzugsparade anschließen, Vertreter aller nationalen Minderheiten sind ebenso willkommen wie die Einwohner von Szczecin.

 

Im Rahmen der Veranstaltung fanden interaktive Aktivitäten statt, die von Jana Shostak und Anna Mazurek durchgeführt wurden: Im März im Kleintheater Szczecin (Teatr Mały w Szczecinie) – Diskussion über die Migration mit der Teilnahme der Einwohner von Szczecin verschiedener Herkunft (Polen und Deutsche, Ukrainer und Belarussen, Georgier und Syrer und sogar die mandschurische Minderheit), die über ihre Migrationserfahrungen sprachen. Im April in Ramin – offene Diskussion über die Migration der Bevölkerung in der Region. Das aus beiden Treffen gesammelte Material diente zur Erstellung eines Hörspiels, das ins Deutsche übersetzt und online frei zugänglich gemacht wurde. Am 19. April findet im Kulturhaus "Słowianin" ein Kunsthandwerk-Workshop statt, der der gemeinsamen Vorbereitung von Standarten gewidmet ist, welche am 21. April an der ersten Stettiner "Identitätsparade" zum Einsatz kommen.

 

Materialien zur Veranstaltung (hier)

 


GEFANGENE TRÖSTEN – Parade 

21.04.2024, 14:00 Uhr, Start: Wały Chrobrego 

 

Wir laden zur Performance vor dem Thetaer mit Nachbildungen von Mauern ein, die sich an den Grenzen der Europäischen Union befinden. Die Aktion der Gruppe polnischer und deutscher Performance-Künstler/-innen wird von einem Hörspiel begleitet, das auf der Grundlage von Berichten des Journalistenkollektivs Outriders vorbereitet wurde: Gespräche mit Menschen, die in Grenzgebieten leben, mit Umweltschützern, Ärzten und Migranten selbst.

 

Veranstalterinnen:

Marta Gosecka, Theaterpädagogin, führende Aktivistin für die Gleichstellung und Be van Vark, Choreografin, Regisseurin. 

Für wen? / Wie kann man teilnehmen?

Die Veranstaltung ist kostenfrei. Eintritt frei.

 

Der Performance gehen voran: 3-tägiger Theater-Kunst-Workshop in Ramin, vom 12- 4.04.2024 für eine Gruppe von 12 Personen, der von der Theaterpädagogin Marta Gosecka zusammen mit der Choreografin Be van Vark geleitet wird. Im Rahmen der Workshops wird eine Choreografie vorbereitet, die während der Veranstaltung am 21. April präsentiert wird (Outdoor-Performance, bei der die während des Kunsthandwerk-Workshops vorbereiteten mobilen Mauern zum Einsatz kommen). Die Aufnahmen von Geschichten der Grenzbewohner über die Schwierigkeiten bei der Überwindung der "Mauern" in ihrem Leben werden die Veranstaltung begleiten. Die Erfahrungsberichte der Grenzbewohner wurden vom Journalistenkollektiv Outriders kostenlos zur Verfügung gestellt. Zusätzlich werden die Erfahrungsberichte übersetzt und online zugänglich gemacht.

Materialien zur Veranstaltung (hier)


KRANKE PFLEGEN – SzczOdra

 

Wir laden Sie nach Marina Gocław ein, um die Stadt von der Wasserseite aus zu betrachten. Gemeinsam mit Fachleuten sprechen wir über die biologische Vielfalt und über die natürlichen Qualitäten der Oder, auch im Zusammenhang mit der jüngsten Umweltkatastrophe.

Die Oder, die scheinbar zur Identität von Szczecin gehört, fließt seit Jahren mit einer separaten, aber nicht eigenen Strömung, indem sie jedoch außerhalb des städtischen Alltagsbewusstseins bleibt. Nach der Wörterbuchdefinition ist die ‘SzczOdra’/’szczodra’ (Wortspiel, im Ergebnis dessen das Substantiv ‘Großzügige’ entstanden ist) "diejenige, die großzügig beschenkt". Ausgangspunkt unserer Überlegungen sind daher Fragen nach dem Potenzial, das dieser Groβzügigkeit innewohnt, aber auch nach den Grenzen und Unterschieden zwischen der Gabe und der Ausbeutung, zwischen der Protektion und dem Protektionismus sowie zwischen dem Subjekt und dem Objekt im Kontext der Nachbarschaft des Flusses und anderer Lebewesen.

Die Aktivitäten beziehen sich auf die Umweltkatastrophe von 2022 an der Oder und unterstützen die Idee der Errichtung des Nationalparks Unteres Odertal.

 

Veranstalter:

Weronika Fibich und Rafał Foremski, Aktivisten, die mit dem Theaterzentrum Kana verbunden sind.

Für wen? / Wie kann man teilnehmen?

Die Aktion wird fünfmal zwischen 14:00 und 19:00 Uhr wiederholt. Eine Voranmeldung ist erforderlich. Eintritt ist frei. Anmeldung: [email protected]

Die Teilnehmer der Veranstaltung werden mit der Straßenbahn Nr. 6 entlang der Oder fahren. Während der Fahrt werden Experten über die Oder - ihre biologische Vielfalt und ihren natürlichen Reichtum erzählen. Die Fahrt endet in Marina Gocław, wo ein einstündiger Vortrag über die jüngsten Ereignisse im Zusammenhang mit dem Fluss, unter anderem der Goldalgenkatastrophe, stattfindet. Die Aktion wird fünfmal wiederholt. Für die Teilnehmer-Reisenden sichern wir Tickets.

 


TOTE BESTATTEN – Schauspiel 

20.04.2024, 17:00 Uhr, Ort: Stadtverwaltung, Sitzungssaal 

21.04.2024, 16:00 Uhr, Ort: Stadtverwaltung, Sitzungssaal

 

Ein Schauspiel unter der Regie von Jakub Skrzywanek auf der Grundlage des Textes "Say Hi to Abdo" von Mikita Iłinczyk. Die Künstler entwerfen ein utopisches Bild von Europa, an dessen Spitze im Jahr 2050 die Euro-Islamische Union steht, und stellen dabei Fragen, die sich direkt auf die Gegenwart beziehen. Was ist Barmherzigkeit heute? Kann sie ein Heilmittel für eine angespannte und zunehmend polarisierte europäische Gesellschaft sein? Ist es möglich, Wiedergutmachung für das Unrecht zu fordern, für das es heute schwierig ist, Verantwortliche zu finden? Die Aufführung berührt die Probleme der Migration und des Traumas und versucht, den heutigen Zustand Europas zu untersuchen. Das Schauspiel in Form eines Gerichtsdramas wird in dem einzigartigen Raum des Sitzungssaals des Stadtrates von Szczecin aufgeführt, wo das heutige Verständnis von "Gerechtigkeit" einem öffentlichen Urteil unterzogen wird.

 

Veranstalter:

Jakub Skrzywanek, reżyser, künstlerischer Leiter des Zeitgenössischen Theaters Szczecin (Teatr Współczesny w Szczecinie), Mikita Iłinczyk, Dramaturg, Anna Orlikowska, Video-Künstlerin, Ensamblemitglieder des Zeitgenössischen Theaters.

Für wen? / Wie kann man teilnehmen?

Der Eintritt erfolgt auf Grundlage von Freikarten, die an der Kasse des Zeitgenössischen Theaters (Teatr Współczesny w Szczecinie) erhältlich sind.

 


Das Projekt richtet sich an die Einwohnerinnen und Einwohner der grenzüberschreitenden Region. Die geplanten Veranstaltungen sind kostenlos und zweisprachig. Ziel ist es, die Zugänglichkeit zum kulturellen Angebot zu verbessern und die Teilnahme von potenziell ausgrenzungsgefährdeten Gruppen von beiden Seiten der Grenze zu ermöglichen. Die Workshops sind offen und jeder kann daran teilnehmen. Die Anwerbung erfolgt durch die zur Teilnahme eingeladenen Organisationen sowie durch eigene Anwerbung über die Strukturen des Theaters.

Die Vorbereitung der Eröffnung des legendären polnischen Theaterfestivals Kontrapunkt als grenzüberschreitendes Kooperationsprojekt mit Unterstützung von Interreg-Mitteln stellt eine grundlegende Veränderung der kulturellen Aktivitäten in der Region dar. Die Praxis zeigt, dass die großen Initiativen der Region von der Zusammenarbeit profitieren und auch ein größeres Publikum erreichen können.

Wir wollen das Gefühl abbauen, dass die Grenze uns trennt, dass sie etwas Vergängliches ist und dass die an ihr errichteten Barrieren unwirksam und schädlich sind. Die direkten Aktionen, die sich darauf beziehen (Gefangene..., Reisende..., Tote …), zeigen, dass wir gemeinsam nach Lösungen suchen müssen. Wir suchen die Identität der Region in ihrer multiplen Identität und in gemeinsamen grenzüberschreitenden Aktionen. Wir wollen zeigen, dass grenzüberschreitende Aktivitäten die bestehenden Beziehungen stärken und sich positiv auf das Leben der Einwohner der Region auswirken können.

Ziel des Projekts ist die Stärkung der sozialen Eingliederung und der sozialen Innovation durch die Integration polnisch-deutscher Nichtregierungsorganisationen in den Bereichen LSBTQ+, Umwelt, Migration und Versorgung von Bedürftigen mit zusätzlichen Lebensmitteln sowie die Intensivierung der Zusammenarbeit zwischen Institutionen im Bereich der Kunst und Kultur.

 

EFRE-Zuwendung: 50 000,00 EUR

Eigenmittel: 13.660,00,00 EUR

Förderfähige Gesamtkosten (Pauschale): 63.660,00 EUR

 

 

created: 28.03.2024 - 10:39

Related articles

See more articlesStrzałka w prawo