„ZNAK Z JĘZYKIEM”: szczegóły projektu
14 listopada na Scenie Nowe Sytuacje premiera spektaklu „Znak z językiem”, który opowie m.in. o odbiorze języka migowego przez osoby słyszące. – Bardzo często środowiska artystyczne traktują język migowy jako narzędzie ekspresji i wykorzystują go do tworzenia performanców. A przecież to nie artystyczny akt, a mój język – mówi Daniel Kotowski, reżyser spektaklu i jednocześnie performer w nim występujący.
Spektakl zobaczymy na Nowych Sytuacjach 14 i 15 listopada. Później wyruszy on do Poznania (20 listopada zagramy w Pawilonie, oddziale Galerii Miejskiej Arsenał) i Torunia, gdzie 28 listopada przedstawienie zostanie pokazane w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury. Premiera spektaklu wraz z wydarzeniami towarzyszącymi odbędzie się w ramach projektu „singing/signing”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków PFRON w ramach Kultury Wrażliwej.
– Patrząc na osoby w trakcie migania - osoby głuche czy tłumaczy, widzę język. Widzę przekazywanie konkretnych komunikatów. Inaczej jest, gdy na osoby w trakcie migania patrzy ktoś, kto nie rozumie języka migowego. Zacząłem się zastanawiać - co widzi? Reakcje są różne, od zachwytu, przez śmiech, po przedrzeźnianie i wyrywanie konkretnych gestów z kontekstu. (…) Myślę, że charakter tego, co staramy się przekazać, jest zawieszony gdzieś na granicy śmieszności i ciężaru nieporozumień – tak o pomyśle na spektakl opowiadał Daniel Kotowski w rozmowie z Agatą Maksymiuk (cała rozmowa do przeczytania tutaj).
A Ty? Co widzisz? Na co patrzysz? Rozumiesz, o czym migają? Czy dla Ciebie to znaki czy gesty? Czy ten tłumacz nie przesadza? Czy on tańczy? Czy tłumacz kradnie show, a może tylko Twoje spojrzenie?
W spektaklu zobaczymy gościnnie Daniela Kotowskiego, Dominikę Kozłowską, Szymona Dobosika, a także aktora naszego teatru Przemysława Walicha.
Scenariusz i reżyseria: Daniel Kotowski, dramaturgia, drugi reżyser i scenariusz: Ala Kobielarz, scenografia: Piotr Michalski, kostiumy: Marko Saidov, dźwięk: ROSZ, ruch sceniczny: Szymon Dobosik, reżyseria światła: Tomasz Grygier. Asystentką reżyserów jest Marta Gosecka, która jednocześnie koordynuje cały projekt. Pracom nad wydarzeniem towarzyszyć będzie tłumaczka polskiego języka migowego Agnieszka Bastrzyk.
Spektakl grany w polskim języku migowym i języku fonicznym, z napisami w języku polskim. Dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku.
Pokazom spektakli towarzyszyć będą warsztaty i spotkania dla publiczności.
fot. Mila Łapko, projekt i skład plakatu: Pełnia Studio
POKAZY SPEKTAKLU:
SZCZECIN
14 listopada, godz. 19.30 - premiera
15 listopada, godz. 19.30 - pokaz premierowy
Scena Nowe Sytuacje
scena Teatru Współczesnego w Szczecinie
Wały Chrobrego 3, wejście od ulicy Szczerbcowej
Wstęp bezpłatny na podstawie zaproszeń i wejściówek
Jeżeli potrzebujesz skorzystać ze schodołazu, poinformuj o tym naszych pracowników pod numerem tel. 91 489 23 23 lub mailowo na adres: [email protected]. Prosimy, by zrobić to minimum 3 dni wcześniej.
POZNAŃ
20 listopada, godz. 19:00
Pawilon oddział Galerii Miejskiej Arsenał
ul. Ewangelicka 1, Poznań
Wstęp bezpłatny na podstawie wejściówek
Kontakt: [email protected], tel. 789 192 492
TORUŃ
28 listopada, godz. 18:00
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, sala widowiskowa (5 piętro)
ul. Kościuszki, Toruń
wstęp wolny
kontakt: [email protected], tel. 566 522 755, tel./SMS: 695385110
Warsztaty z reżyserami spektaklu ZNAK Z JĘZYKIEM
15 listopada, godz. 10.00-13.00, Scena Nowe Sytuacje
prowadzenie: Daniel Kotowski, Ala Kobielarz
Podczas warsztatów zaproponujemy osobom uczestniczącym pracę nad performatywnymi etiudami na temat: memy i gify jako współczesne archiwa społecznej i cielesnej pamięci.
Wraz z osobami uczestniczącymi będziemy analizować, jak memy odzwierciedlają ruchy, gesty i emocje, a także odkrywać ukryte w nich złożone systemy kodów językowych oraz cielesnych.
Na początku warsztatów poszukamy przykładów memów, które w różnorodny sposób oddziałują na nasze postrzeganie. Na podstawie wybranych obrazów uczestnicy podejmą się pracy nad narracją, którą następnie przełożą na język performance’u.
Zakończymy warsztat wspólną analizą stworzonych prac, koncentrując się na tym, jak kody kulturowe i cielesne wpływają na naszą komunikację i rozumienie otaczającej rzeczywistości.
Warsztat odbędzie się w scenografii spektaklu.
Zapisy: [email protected]
Informacja o warsztatach arteterapeutycznych z Danielem Kotowskim Jestem kamerą / jestem filmem - warsztaty dla dorosłych osób Głuchych, które odbyły się w Teatrze Współczesnym w lipcu 2024.
Premiera spektaklu „Znak z językiem” wraz z wydarzeniami towarzyszącymi w ramach projektu „singing/signing”. Projekt dofinansowano ze środków PFRON.
Partnerzy projektu:
Do pobrania
Related articles
- Dlaczego Frankenstein?Tekst do programu spektaklu „Frankenstein”. Pisze Tomeka Kitliński.
- Spektakle z dostępnościami (PJM, AD, napisy)Rozpiska październik 2024 - styczeń 2025.
- Warsztaty z reżyserami spektaklu „ZNAK Z JĘZYKIEM”Jak memy odzwierciedlają ruchy, gesty i emocje? Jakie systemy kodów językowych oraz cielesnych się w nich kryją?