Bohaterki i bohaterowie dostępności!

Od początku - oTWarcie Teatru Współczesnego w Szczecinie na osoby ze szczególnymi potrzebami
to projekt, który realizowaliśmy w ramach projektu „Kultura bez barier” finansowanego z funduszy Unii Europejskiej poprzez PFRON – Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Dzięki uzyskanym funduszom udało się nam dostosować 10 spektakli wystawianych na Dużej Scenie dla osób z ograniczeniami w obszarze słyszenia, widzenia i rozumienia. Były to spektakle:
- Lalka,
- Ania z Zielonego Wzgórza,
- Spartakus. Miłość w czasach zarazy,
- Edukacja seksualna,
- Ojciec,
- Przyszedł mężczyzna do kobiety,
- Seks dla opornych,
- Godzina spokoju,
- Sen nocy letniej,
- Być jak Beata.
Łącznie z tłumaczeniem na polski język migowy zagraliśmy 22 spektakle, 32 przedstawieniom towarzyszyły napisy w języku polskim, a audiodeskrypcja dostępna była podczas 23 spektakli!
Ponadto, pojawiły się dodatkowe wydarzania z możliwością skorzystania z tłumaczenia PJM i/lub audiodeskrypcji:
- oprowadzanie po teatrze w ramach Europejskiej Nocy Muzeów;
- Głusza. Miganie performatywne – czytanie performatywne fragmentów reportażu Anny Goc „Głusza” z dyskusja po wydarzeniu;
- Dostępność jako narzędzie twórcze – inkluzywne warsztaty, których tematem była dostępność instytucji kultury w różnych obszarach.
Oprócz wydarzeń czysto artystycznych, zrealizowaliśmy kilka inicjatyw od strony "zaplecza" teatru:
- nową cyfrowo dostępną stronę internetową;
- przedprzewodniki filmowe po naszych przestrzeniach;
- tablice ułatwiające poruszanie po teatrze i nowe czytelne numerki na krzesła z oznaczeniem brajlowskim na widowni Dużej Sceny;
- szkolenia dla pracowników.
Wszystko to udało się zrealizować dzięki Marcie Goseckiej i Markowi Chrzanowskiemu, koordynatorom projektu z ramienia TW. Pomagali także: Jakub Romanowski, Weronika Bielecka, Anita Chodacka, Marta Łągiewka i Alicja Kuczyńska – nasi eksperci od napisów w języku polskim, polskiego języka migowego i audiodeskrypcji ☺
Dziękujemy!

Powiązane artykuły
- WarsztatFakultet ze zwyczajnym zakończeniemWarsztat kontekstowy wokół premiery „Paprykarza szczecińskiego”.
- Nabór trwa do 23 majaOpen call na rezydencję dramaturgicznąTo inicjatywa pozwalająca sprawdzić, jak szeroko można rozumieć dramaturgię współczesną.
- 5 majaKultura pod presją - konferencja w FilharmoniiKonferencja przeznaczona jest dla szeroko pojmowanego świata sztuki (choć nie tylko!).