Informacje dla osób z niepełnosprawnościami

Informacje o Teatrze Współczesnym w tekście łatwym do czytania i zrozumienia (ETR)

Informacje podstawowe

Teatr Współczesny w Szczecinie jest instytucją kultury Miasta Szczecin. 
Możesz w nim obejrzeć różne przedstawienia teatralne dla dorosłych. Czasami również dla dzieci. 
Teatr wystawia sztuki współczesne. 

Adres

W Teatrze są trzy sceny. 
Duża Scena znajduje się w budynku Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego 3. 
Scena Nowe Sytuacje również znajduje się na Wałach Chrobrego, ale wejście do niej prowadzi od ulicy Szczerbcowej. 
Scena kameralna (Teatr Mały) znajduje się na Deptaku ks. Bogusława 6.

Co możesz zrobić w teatrze?

Obejrzeć spektakl teatralny. 
Wziąć udział w warsztatach i spotkaniach. 
Zwiedzić budynek teatru. 
Kupić bilet.

Bilety

Bilet możesz kupić przez internet i w kasie biletowej. 
Kasa biletowa znajduje się przy Wałach Chrobrego 3. 
Kasa czynna jest od wtorku do soboty od godziny 09:00 do 19:00 i w niedzielę od godziny 14:00 do 19:00. 
Gramy w trzech miejscach – przed wizytą w teatrze sprawdź gdzie odbywa się przedstawienie. 

Bilety możesz też zarezerwować dzwoniąc pod numer telefonu 91 489 23 23 lub pisząc wiadomość e-mail na adres [email protected] 
Później odbierzesz je w kasie.

Jak możesz się z nami skontaktować?

Możesz napisać do nas na adres „Teatr Współczesny w Szczecinie, Wały Chrobrego 3, 70-500 Szczecin” lub wysłać do nas wiadomość e-mail na adres [email protected]

Dostępność architektoniczna budynków

Do wszystkich budynków można wejść z psem asystującym. 
Jest to pies, który pomaga osobom niewidomym w poruszaniu się. 

Z filmów poniżej możesz dowiedzieć się więcej o naszych budynkach, oraz o tym jak się po nich poruszać. 
Pełny opis dostępności znajdziesz pod filmami.

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami

Niektóre spektakle gramy z napisami w języku polskim, audiodeskrypcją i tłumaczeniem na polski język migowy. 
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Widzów dzwoniąc pod numer telefonu 91 489 23 23 lub pisząc wiadomość e-mail na adres [email protected].

Przedprzewodnik

Jak zaplanować wizytę w Teatrze Współczesnym?

Pełny opis dostępności znajduje się pod filmami. 

Duża Scena 

 

Scena Nowe Sytuacje 

 

Teatr Mały i restauracja Mała 

Opis dostępności

Duża Scena

Duża Scena Teatru Współczesnego znajduje się przy Wałach Chrobrego 3, w budynku Muzeum Narodowego.

Przed teatrem znajduje się przystanek autobusowy linii 70 i 90. Przy ulicy Jana z Kolna jest przystanek tramwaju nr 6.

Największym węzłem komunikacyjnym w pobliżu teatru jest Plac Rodła. Z placu Rodła do teatru można dostać się około dziesięciominutowym spacerem. Warto sprawdzić aktualny rozkład jazdy na stronie www.zditm.szczecin.pl.

Przed budynkiem teatru znajduje się parking dla samochodów osobowych. Parking jest płatny w dni powszednie płatny od 8.00 do 17.00.W weekendy jest bezpłatny. Najbliższe miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się przed Urzędem Wojewódzkim w odległości ok. 80 metrów.

Parking dla autokarów znajduje się za budynkiem teatru, przy ulicy Jarowita.

Chodnik prowadzący do wejścia składa się z gładkich płyt. 
Przed wejściem znajdują się dwa stopnie o wysokości 9 i 12 cm. 
Pierwszy z nich z kratką odpływową. Aby wejść należy otworzyć ciężkie drewniane drzwi. Otwierają się na prawą stronę do siebie.

W środku po prawej stronie znajduje się kasa biletowa Teatru Współczesnego. Tu można kupić bilety na wszystkie 3 sceny, odebrać rezerwacje i zapytać o repertuar. Okienko kasowe jest na wysokości 86 cm. Kasa teatru nie jest kasą muzeum.

Po lewej stronie od kasy i na wprost od pierwszych drzwi znajdują się szklane drzwi, otwierane na lewą stronę od siebie. Po przejściu przez nie znajdujemy się na terenie Muzeum. Po około 4 metrach znajdują się schody. Schody liczą 27 stopni w układzie 16/11. Należy przejść przez kolejne szklane drzwi. Te otwierają się na prawo, ale w czasie spektakli są otwarte. Tu panie z obsługi widowni sprawdzają bilety.

Następnie znajdujemy się w szatni. Blat w szatni jest na wysokości 70 cm. 
Szatnia wydaje numerki.

Na lewo od szatni znajdują się schody prowadzące na widownię Dużej Sceny. Schody liczą 40 stopni w układzie 14/14/12. Na widownię można dostać się też windą lub schodołazem. Winda należy do Muzeum Narodowego i można z niej skorzystać tylko w godzinach pracy muzeum. Winda dojeżdża do Dużego Foyer, z którego na widownię można dostać się schodami. Aby skorzystać ze schodołazu lub windy, należy poinformować o tym pracowników Biura Obsługi Widza minimum trzy dni robocze wcześniej, telefonicznie pod numerem 91 489 23 23 lub mailowo na adres: [email protected].

Po pokonaniu schodów znajdujemy się w holu. Do około pół godziny przed spektaklem wielkie czarne dwuskrzydłowe drzwi są zamknięte. Jeśli jesteś wcześniej, tu możesz poczekać, usiąść na miękkich ławach. Drzwi otwierają pracownicy teatru, prowadzą one do kolejnego holu, gdzie również można skorzystać z siedziska, które znajduje się po lewej stronie od wejścia. Po prawej stronie znajduje się blat z programami i ulotkami. Tu jest również punkt, w którym można odebrać odbiornik audiodeskrypcji.

Na wprost jeszcze 8 schodów i wchodzimy na widownię. U wejścia na widownię zawsze czekają pracownice obsługi widza. Wskażą ci miejsce i odpowiedzą na wszelkie pytania.

Mijając wejście na widownię, możesz udać się w trzech kierunkach. 
Po lewej stronie znajduje się scena i rzędy od 1 do 6, na wprost możesz przejść do Małego Foyer, w prawo znajdują się rzędy od 7 do 16 i droga do Dużego Foyer.

Siedzenia są numerowane. Niskie numery znajdują się od strony wejścia na widownię. Numery rzędów znajdują się na podłodze przy skrajnym krześle. Na poręczy skrajnego krzesła znajdują się również oznaczenia dotykowe numeru rzędu. Oznaczenia krzeseł znajdują się na spodzie siedziska, siedziska są składane.

Jeśli korzystasz z napisów do spektakli, telewizory do napisów znajdują się po bokach sceny. Tłumacz lub tłumaczka Polskiego Języka Migowego stoi w zależności od spektaklu po prawej lub po lewej stronie. Tę informację wcześniej uzyskasz w kasie lub w Biurze Obsługi Widzów, przy kupnie biletów.

Między rzędami 6 i 7 znajduje się szerokie przejście, które może zostać zaadaptowane jako miejsce dla wózka.

Na Duże Foyer prowadzą stopnie w górę. Stopnie mają różną szerokość, zależną od wielkości rzędu. Następnie przechodzimy na Foyer schodami w dół w układzie 10/9. Uważaj - brak poręczy w pierwszej części schodów.

Foyer jest jasne i przestronne, wokół znajdują się kanapy i miękkie ławy. Na wprost schodów znajduje się wejście do korytarza prowadzącego w lewo do windy, w prawo do toalet. Na wprost znajdują się toalety damskie, w lewo toalety dla panów. Szerokość najwęższych drzwi do toalet wynosi 80 cm. Brak pochwytów.

Foyer w środkowej części przedzielone jest ścianką z lustrami po obu stronach.

W Foyer znajduje się bufet, w którym można na pół godziny przed spektaklem i w trakcie przerw kupić gorące, zimne napoje i drobne przekąski. 
Wysokość lady wynosi 90 cm. w bufecie można płacić kartą.

W Dużym Foyer również wystawiane są spektakle, dlatego też w przestrzeni czasami można napotkać elementy scenografii.

Z Foyer na widownię można dostać się tą samą drogą lub schodami po drugiej stronie. Jest to 9 szerokich stopni, wąska poręcz z drewnianego panelu znajduje się po prawej stronie. Następnie 10 schodów na widownię bez poręczy. Idąc z tej strony, możesz zajrzeć do Małego Foyer. 
To przestrzeń z dużym oknem i pięknym widokiem na Odrę i Łasztownię.

Wyjścia awaryjne są dwa: wyjście główne, i wyjście przy bufecie w Dużym Foyer. w razie sytuacji awaryjnej należy podporządkować się wskazówkom pracowników teatru.

Po zakończonym spektaklu wychodzimy tą samą drogą. 
Warto wcześniej na naszej stronie sprawdzić czas trwania spektaklu, by móc zaplanować drogę powrotną komunikacją miejską lub innym środkiem transportu. Wychodząc, weź repertuar na kolejny miesiąc.

Scena Nowe Sytuacje

Scena Nowe Sytuacje znajduje się w budynku technicznym teatru, wejście od ulicy Szczerbcowej.

Można tu dojechać podobnie jak do Dużej Sceny. Parking dla samochodów osobowych płatny w tygodniu od 8.00 do 17.00. w weekendy jest bezpłatny.

Kierując się od wejścia głównego na Dużą Scenę, należy skręcić w lewo i iść wzdłuż ulicy Wały Chrobrego do skrzyżowania z ulicą Szczerbcową. Następnie skręcamy w lewo i ponownie w lewo w wjazd. Przechodzimy przez furtkę i skręcamy w prawo. Na szklanych drzwiach znajduje się napis Scena Nowe Sytuacje.

Przed drzwiami znajdują się 2 stopnie o wysokości 10 centymetrów. Drugi stopień wydłużony z kratką odpływową. Drzwi otwierają się na lewo do siebie.

Przechodzimy przez wiatrołap. Kolejne drzwi zazwyczaj są otwarte. Gdyby jednak nie były, otwierają się również na lewo od siebie. Obie pary drzwi mają szerokość 80 centymetrów, ale można otworzyć drugie skrzydło i poszerzyć wejście.

Po lewej stronie znajduje się szatnia na okrycia wierzchnie. Szatnia wydaje numerki.

Na wprost od wejścia znajdują się schody na pierwsze piętro. Przed wejściem na schody panie bileterki sprawdzają bilety. Bilety na scenę Nowe Sytuacje można kupić w kasie w budynku przy Wałach Chrobrego lub przez system sprzedaży biletów na stronie internetowej teatru.

Wchodzimy po schodach. Przed nami 27 schodów w układzie 11-6-10. 
Jesteśmy na pierwszym piętrze. Po lewej stronie znajduje się strefa z krzesełkami. Możesz tu odpocząć.

Po prawej stronie jest korytarz, który prowadzi na Scenę Nowe Sytuacje. 
Po lewej stronie korytarza znajdują się toalety - w kolejności męska i damska. 
Do obu prowadzą drzwi o szerokości 70 cm, które otwierają siebie na prawo, włączniki światła są po lewej stronie. Brak pochwytów.

Aby dotrzeć na Scenę Nowe Sytuacje pokonujemy zakręt w lewo, następnie zakręt w prawo i na jego końcu znajdujemy wejście na widownię o szerokości 100 centymetrów. Przechodzimy przez pochylony próg o wysokości 2 cm i po 3 metrach skręcamy w lewo. Jesteśmy na widowni. Krzesła na widowni ustawione są w zależności od spektaklu. Miejsca są nienumerowane.

Po zakończonym spektaklu wychodzimy tą samą drogą. To również droga ewakuacyjna.

Warto wcześniej sprawdzić czas trwania spektaklu na naszej stronie, by móc zaplanować drogę powrotną komunikacją miejską lub innym środkiem transportu. Wychodząc, weź repertuar na kolejny miesiąc.

Teatr Mały - Restauracja Mała

Teatr Mały i Restauracja Mała znajdują się przy deptaku Księcia Bogusława X 6, w centralnej jego części.

Deptak pokryty jest kostką granitową i kostką granitową łupaną.  
Można dojechać tu komunikacją miejską. Przy Placu Zamenhofa znajduje się 
przystanek linii 86. Ten autobus zatrzymuje się również od drugiej strony 
deptaku, przy Placu Zgody. 

Parking z pojedynczymi miejscami postojowymi dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się wzdłuż ulicy Jagiellońskiej. 
Parking płatny w dni powszednie w godzinach od 8.00 do 17.00.

Przed teatrem w okresie wiosenno-letnim znajduje się ogródek restauracyjny.  
Do teatru prowadzą dwa stopnie o wysokości 20 i 15 centymetrów. Drzwi otwierają się na prawo do siebie. Klamka typu gałka.

Po otwarciu drzwi  musimy pokonać kolejne dwa stopnie o wysokości 16 cm. 
Po prawej stronie znajduje się bar z podwyższoną ladą. Po lewej stronie jest sala restauracyjna z sześcioma stolikami. Mogą one stać w różnych konfiguracjach, w zależności od potrzeb konsumentów. 

W tylnej części sala przedzielona jest ścianką, która tworzy dwa przejścia - jedno na wprost od wejścia, drugie, szersze - 131 cm - po lewej stronie.

Idąc dalej, znajdujemy otwarte drzwi. Przechodząc przez nie, widzimy po prawej stronie wieszak na ubrania, za którym znajduje się szatnia na odzież wierzchnią. Szatnia wydaje numerki. Lada szatni jest na dwóch poziomach. 
W dniu spektaklu szatnia obsługuje również kasę. Można tu kupić bilet lub odebrać rezerwację. 

Po lewej stronie znajdują się łazienki. Kolejno męska i damska.
Drzwi do łazienki męskiej otwierają się na lewo do siebie, włącznik światła znajduje się po prawej stronie.

Drzwi łazienki damskiej otwierają się na prawo, również do siebie. Włącznik światła znajduje się po prawej stronie. Obie łazienki składają się z dwóch pomieszczeń - pierwszego z umywalką na wysokości 80,5 cm i drugiego z toaletą. Nad umywalkami znajdują się lustra na wysokości 118 cm. 

Do toalet prowadzą drzwi o szerokości 90 centymetrów, w obu przypadkach otwierają się na prawo do siebie. Włączniki światła znajdują się po prawej stronie.

Na wprost od restauracji, znajdują się dwuskrzydłowe drzwi stanowiące wejście na widownię sceny Teatru Małego. Zazwyczaj otwarte jest jedno skrzydło. w razie potrzeby można otworzyć oba skrzydła i poszerzyć wejście z 90 do 162 cm. Krzesła na widowni ustawione są w zależności od spektaklu. 
Miejsca są nienumerowane. 

Wychodzimy tą sama drogą, która jest jednocześnie drogą ewakuacyjną.  
Zapraszamy do skorzystania z baru i restauracji przed lub po spektaklu. To dobre miejsce na rozmowę dotyczącą właśnie obejrzanej sztuki. 

Warto wcześniej na naszej stronie sprawdzić czas trwania spektaklu, by móc zaplanować drogę powrotną komunikacją miejską lub innym środkiem transportu. Wychodząc weź repertuar na kolejny miesiąc.