Jeszcze w zielone gramy

Zdjęcie bawiącej się publiczności.

Dopiero co zagraliśmy drugi set Giselle, kurz ledwie opadł po kontrapunktowym maratonie, w najlepsze pakujemy się na festiwal w Brunszwiku, a tu koniec sezonu zaskoczył nas jak zima drogowców. Co tu dużo mówić? Dzieje się dużo, a my działamy jak dobrze naoliwiona maszyna. Mimo zbliżających się wakacji nie przerywamy pracy, choć – kończymy sezon artystyczny. A koniec sezonu to zawsze czas podsumowań, a w naszym przypadku również pożegnań. 

 

Nowe spektakle

Sezon artystyczny 2023/2024 to siedem premier: cztery na Dużej Scenie, jedna na Scenie Nowe Sytuacje, a także dwie premiery propozycji aktorskich. Rozpoczęliśmy nowym spektaklem Marysi Dąbrowskiej na deskach Teatru Małego – „Kobieta, która zajęła się ogniem” to kontynuacja mającej gorące grono fanów i fanek „Kobiety zagrożonej niskimi świadczeniami emerytalnymi”. Następnie na Dużej Scenie odbyła się premiera „Czerwonego Kapturka” w reżyserii Anny Smolar, spektaklu dla dzieci opartego na tekście współczesnego francuskiego dramatopisarza i reżysera Joëla Pommerata. W listopadzie na Scenie Nowe Sytuacje swoją premierę miał spektakl rezydencyjny „XD dramma per musica” Aleksandry Matlingiewicz i Jacka Sotomskiego, z tekstem najbardziej tajemniczego polskiego autora – Malcolma XD. Rok kalendarzowy zamknęliśmy premierą „Opowieści babć szeptanych córkom przez matki” Gianiny Cărbunariu, rumuńskiej reżyserki i dramatopisarki. W lutym swoją premierę miała druga propozycja aktorska – „Matka Putina” Anny Januszewskiej z tekstem Anny Chudzik-Niczewskiej. Kolejna premiera na Dużej Scenie odbyła się w marcu; „Dobry piesek” w reżyserii Agnieszki Jakimiak i Mateusza Atmana to historia nieco sekciarskiej społeczności, która rozczarowana własnym gatunkiem, stara się odrzucić ludzkie zachowania. Sezon zakończyła premiera przedstawienia „Giselle, tańcz!” w reżyserii Anny Obszańskiej. Spektakl to koprodukcja z Teatrem Łaźnia Nowa w ramach 57. KONTRAPUNKTU oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Premiera odbyła się również w ramach naszej II edycji rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje.

 

KONTRAPUNKT

Powiedzieć, że kolejny pracowity sezon za nami, to jakby nic nie powiedzieć. Miniony sezon był naszym debiutem w roli współorganizatorów 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTRAPUNKT, przy którym pracowaliśmy wraz z Teatrem Lalek Pleciuga. Rozpętaliśmy teatralną wiosnę, a wolne miasto Szczecin po raz kolejny zakwitło! 57 edycję festiwalu rozpoczęliśmy hucznym trzydniowym otwarciem inspirowanym obrazem Caravaggia „7 aktów miłosierdzia” (w ramach projektu „Transgraniczne spotkania kulturalne"). Zorganizowaliśmy pierwszy w historii festiwalu Międzynarodowy Konkurs Formy, do którego zaprosiliśmy osiem spektakli z pięciu europejskich krajów. Spektakle oceniło multidyscyplinarne jury w otwartych i jawnych dla publiczności obrad. Łącznie podczas festiwalu na szczecińskich widowniach zasiadło ponad 5 tys. widzów, a przez 1,5 miesiąca odbyło się ponad 50 wydarzeń, które objęły 15 różnych lokalizacji w mieście (i nie we wszystkich udało nam się widzów policzyć!).

 

Festiwale, nagrody i współpraca

Pomimo intensywnych prac nad KONTRAPUNKTEM, teatr pracował nieprzerwanie, a naszym spektaklom udało się odwiedzić kilka festiwali. Jeszcze w zeszłe lato „Sen nocy letniej” Justyny Sobczyk i Jakuba Skrzywanka grany był na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku. Następnie spektakl „Spartakus. Miłość w czasach zarazy” (reż. Jakub Skrzywanek) odwiedził 5. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny i Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie, a w najbliższy weekend spektakl będzie gościć na wspomnianym wcześniej Festival Theaterformen w Brunszwiku. Podczas tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych pokazywane były „Opowieści babć szeptane córkom przez matki” Gianiny Cărbunariu. Na festiwale pojechały także monodramy: „kalifornia nieśmiertelni” Macieja Litkowskiego (XX Grudziądzka Wiosna Teatralna) i „Matka Putina” Anny Januszewskiej, która wystawiana była podczas Medzinárodný Divadelný Festival ADAPTÁCIE w Spišskej Novej Vsi i 38. Toruńskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.

Jeżeli chodzi o nagrody, to ten sezon należał do Jacka Piątkowskiego. Aktor został nagrodzony Bursztynowym Pierścieniem dla najlepszego aktora sezonu 2022/2023 za tytułową rolę w spektaklu „Ojciec” w reż. Norberta Rakowskiego. Został także laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin za całokształt działalności.

W Międzynarodowy Dzień Teatru podpisaliśmy list intencyjny o współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim. List to deklaracja współpracy między naszym teatrem a Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności US, Instytutem Literatury i Nowych Mediów oraz Instytutem Językoznawstwa. Współpraca dotyczy wspólnych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, a dokładniej teatralnym, w zakresie pisarskim, językowym, tłumaczeniowym i medialnym. Bardzo cieszymy się na tę współpracę!

 

Edukacja teatralna

Co nowego w edukacji teatralnej? W tym sezonie Marta Gosecka zrealizowała m.in. dwa autorskie cykle: „Akcja integracja”, czyli całoroczny cykl warsztatów dla szkół oraz „Warsztaty dobrostanowe” – cykliczne spotkania dla nauczycielek, nauczycieli i osób pracujących z grupami. Oprócz tego ruszył kolejny sezon Zaplecza Teatralnego, a od lutego wystartowała grupa wolontariacka, która działała prężnie do końca sezonu, wspierając nas nie tylko w kontrapunktowych, ale i teatralnych projektach. 

 

Dyrektor artystyczny

Nie jest tajemnicą, że czekają nas zmiany na stanowisku dyrektora artystycznego. Z posadą dyrektora żegna się Jakub Skrzywanek, który wraz z Dorotą Ignatjew obejmie dyrekcję Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Kubo, bardzo dziękujemy Ci za wspólną podroż przez te trzy sezony. Praca z Tobą to była przygoda, przyjemność, a czasami zwyczajna, ciężka harówa. Wniosłeś niekończące się pokłady pomysłów i energii, którymi rozruszałeś masę osób w Szczecinie. Mamy nadzieję, że ciało puszczone w ruch, w tym ruchu zostanie. Życzymy Ci dalszych sukcesów i powodzenia na nowej teatralnej drodze. No i oczywiście widzimy się w Szczecinie!

 

Zamiast zakończenia

Drogie Widzki i Widzowie, Wam również serdecznie dziękujemy! Dziękujemy za zaufanie i kolejny sezon razem. Z oczekiwaniem i ekscytacją spoglądamy w przyszłość. Obiecujemy nie zwalniać, bo przed nami nowe projekty i spektakle, o których opowiemy już wkrótce. Jedno jest pewne: panta rhei!

 

Do zobaczenia w teatrze!

zespół Teatru Współczesnego

 

 

utworzono: 20.06.2024 - 12:04