Kontrapunkt po raz 57. Prace na finiszu

Grafika festiwalowa - 57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontrapunkt. Logo i daty

–  Zakończyliśmy selekcję do 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt – mówi Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie. – Połowa zaproszonych spektakli to produkcje zagraniczne budujące międzynarodowy charakter festiwalu, który w kolejnych edycjach chcemy pogłębiać. 

Festiwal rozpocznie społeczne otwarcie, cykl bezpłatnych wydarzeń, które zaproszą mieszkanki i mieszkańców Szczecina do uczestniczenia w akcjach dziejących się w różnych lokalizacjach w mieście. Inspiracją otwarcia jest obraz Caravaggia „Siedem czynów miłosierdzia”, a organizowane wydarzenia będą na nowo interpretować uczynki miłosierdzia, takie jak „Głodnych nakarmić”,  „Nagich przyodziać” czy „Podróżnych w dom przyjąć”.

– Na naszych scenach pojawią się wyjątkowe spektakle. Intrygujące podejściem do teatru formy i jednocześnie niosące mocne przekazy. Na naszych widzów czeka ogrom wrażeń: przełamiemy schematy, pokażemy różne perspektywy, poszukamy różnych punktów widzenia na teatr, sztukę i świat – dopowiada Tomasz Lewandowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Lalek Pleciuga.

Perła Kontrapunktu to Międzynarodowy Konkurs Formy, w którym znajdzie się osiem spektakli reprezentujących taniec, teatr formy, teatr lalkowy i dramatyczny. Spektakle oceni interdyscyplinarne jury, złożone z wybitnych postaci z różnych dziedzin sztuki. 

W pozostałych nurtach zobaczymy kilkanaście spektakli. W Punkcie Wyjścia znajdą się spektakle zaproszone z myślą o widzu dziecięcym i młodzieżowym, w Punkcie Zwrotnym – nurcie dedykowanym dorosłej części publiczności, spektakle, które zmieniły postrzeganie współczesnego teatru.

W ramach tegorocznego festiwalu odbędą się także dwie kontrapunktowe premiery. W maju na Dużej Scenie Teatru Współczesnego swoją premierę będzie miał spektakl „Giselle, tańcz!” w reżyserii Anny Obszańskiej. Przedstawienie inspirowane arcydziełem baletu romantycznego powstanie w koprodukcji z Festiwalem Boska Komedia w Krakowie. A w Dzień Dziecka w Pleciudze odbędzie się premiera lalkowej sztuki familijnej „Do startu gotowi”, hołdującej wartościom olimpijskim. Spektakl powstaje w kooperacji z Fundacją Moniki Pyrek.

Start festiwalu 19 kwietnia, a szczegółowy program poznamy w marcu. 

– Przed nami festiwal o wieloletniej tradycji. Ogrom oczekiwań i oczu zwróconych na Teatr Lalek Pleciuga i Teatr Współczesny. Czujemy ten (jakże przyjemny) ciężar na swoich barkach i już nie możemy się doczekać – dodaje Tomasz Lewandowski.

 

 

utworzono: 31.01.2024 - 12:34