Nagroda i rezydencja artystyczna przyznane!

Pięć osób ubranych na biało stoi tyłem, okrywając się ręcznikami kąpielowymi.

W Krakowie zakończyło się właśnie 13. Forum Młodej Reżyserii, podczas którego nasz teatr przyznał dwie nagrody:

  • udział (jako wydarzenie towarzyszące) w 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym KONTRAPUNKT dla spektaklu SPOŁECZNE SPA - w docenieniu kolektywnej pracy na styku teatru i tańca, która poszukuje odpowiedzi na (bardzo ważne również dla nas pytanie), czym może być teatr,
     
  • udział w III edycji rezydencji artystycznej SCENA NOWE SYTUACJE dla Bartłomieja Juszczaka i jego sztuki IMIĘ ZMIENIONE, za bardzo czujne, wrażliwe oko na otaczającą rzeczywistość i odpowiedzialne tworzenie teatru z dużą uważnością na widza - co jest niezwykle istotne w przypadku teatrów publicznych, które należą do całego społeczeństwa.

SPOŁECZNE SPA

twórcy: Bartłomiej Juszczak i Marcel Osowicki 

choreografia: Martyna Dyląg, Sandra Guzowska, Aleksandra Kądziołka
scenografia, kostiumy i wideo: Jakub Kotynia
opieka pedagogiczna: Eryk Makohon

obsada: Martyna Dyląg, Sandra Guzowska, Bartłomiej Juszczak, Aleksandra Kądziołka, Marcel Osowicki

 

Dla wszystkich tych, którzy stoją, leżą lub tańczą w ramach protestu.

Protest stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Każda osoba uczestnicząca w manifestacji decyduje się na radykalny gest wystawienia na ulicy swojego bezbronnego ciała. Emocje kontenerowane są w ciele, bo to właśnie ciało staje się jedynym środkiem wypowiedzi i jedynym narzędziem stawiającym realny opór w sytuacji protestu. Ciało, które pamięta i koduje. Ciało – nośnik skumulowanych społecznych frustracji i lęków.

Nie wymyśliliśmy jeszcze sposobu na społeczne odreagowanie tych napięć, na pielęgnację społeczną, na regenerację społecznych emocji, odnowę społecznego ciała. Proponujemy więc utworzenie społecznej stacji regeneracyjnej SPA, czyli miejsca odnowy biologicznej i bezpiecznej przestrzeni terapeutycznej, umożliwiającej otwartą rozmowę, uwolnienie od niemocy oraz przywrócenie gotowości do dalszego działania.

Spektakl został zrealizowany w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

 


Bartłomiej Juszczak

Student V roku reżyserii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Współtwórca spektaklu „Trylogia klimatyczna” na podstawie tekstu Thomasa Kocka inscenizowanego w hali sportowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, projektu performerskiego „FLUXUS 2020” prezentowanego online w ramach FMR2020 oraz spektaklu „Społeczne SPA” w Lubelskim Teatrze Tańca. Zwycięzca międzynarodowego konkursu Sea of Words organizowanego przez Instytut Śródziemnomorski w Barcelonie. Asystent Michała Borczucha przy spektaklu „Anioły w Ameryce” w Teatrze AST w Krakowie.

 

Marcel Osowicki

Student V roku Wydziału Reżyserii i Dramaturgii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Twórca spektaklu „Mam mordę wieloraką” (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), reżyser przedstawienia „Bedtime” (AST Filia we Wrocławiu), współtwórca spektaklu „Trylogia Klimatyczna” (Uniwersytet Ekonomiczny), „Społecznego SPA” (Lubelski Teatr Tańca), performansu „Ludzie, którzy śpią” Aśki Grochulskiej (Unsound Festiwal), performansu „Obrona” Krzysztofa Żwirblisa (plac Wolności w Poznaniu), asystent Pawła Miśkiewicza przy „Biesach” (NST w Krakowie), Wojciecha Farugi przy „Marii de Buenos Aires” (Teatr Wielki – Opera Narodowa) i Natalii Korczakowskiej przy realizacji w Teatrze Studio w Warszawie.


Forum Młodej Reżyserii to przegląd prac studentów reżyserii polskich publicznych uczelni teatralnych (Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filii AT w Białymstoku, Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie oraz Filii AST we Wrocławiu). 

Celem przeglądu jest poszerzanie wiedzy o dokonaniach w dziedzinie sztuki teatru i dialog pomiędzy kolejnymi pokoleniami twórców. Forum stanowi platformę wymiany doświadczeń, metod kształcenia młodych reżyserów oraz ich promocję poprzez zaprezentowanie w Krakowie najciekawszych projektów teatralnych (etiud, scen, warsztatów, spektakli itd.) .

Przegląd ma charakter konkursowy, do prac w jury zapraszani są dyrektorzy teatrów.  Od 2011 roku Organizatorem Forum Młodej Reżyserii jest Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.

Zdjęcie ze strony www.ck.lublin.pl

 

utworzono: 20.11.2023 - 14:21