Open call na rezydencję dramaturgiczną

RAMY DRAMY
program rezydencji dramaturgicznej w Teatrze Współczesnym w Szczecinie
Słowo wstępu
Ramy Dramy to inicjatywa pozwalająca sprawdzić, jak szeroko można rozumieć dramaturgię współczesną. Wierzymy, że program rezydencji dramaturgicznej pozwoli urozmaicić nasz repertuar o zdarzenia, które nierzadko nie mieszczą się w – nomen omen – ramach życia teatralnego.
Zapraszamy młodych artystów i artystki, chcących testować wyporność opowieści, naruszać struktury i budować własne eksperymentalne konstrukcje dramaturgiczne. Zapraszamy do wyjścia poza ramy dramaturgii tradycyjnie rozumianej!
To, jaki rodzaj języka wybierzecie, zależy tylko od Was. Dla nas dramaturgia to nie tylko dramat – to także przemyślany proces przeprowadzania widzek i widzów przez wydarzenie. Naszym marzeniem jest zaprezentowanie nowatorskich, klarownych i estetycznie pełnych zdarzeń, w których istotną rolę grać będą nie tylko aktor i słowo (choć może i tak się zdarzyć).
Miejscem naszych rezydencji jest Teatr Mały – miejsce łączące scenę teatralną z klubową atmosferą spotkania i dyskusji. Mile widziane będzie, jeżeli weźmiecie pod uwagę charakter miejsca w swoich propozycjach.
Michał Buszewicz
kurator programowy rezydencji dramaturgicznej
Cel programu
Rezydencja dramaturgiczna powstała z potrzeby definiowania i rozwinięcia roli dramaturga i dramaturżki jako artystów współczesnego teatru. Widzimy ich jako postaci wychodzące poza ramy pisania tekstów, osoby partnerskie w teatralnych procesach twórczych, inicjujące nowe kierunki myślenia, będące jednocześnie mediatorami między teatrem, a jego publicznością.
Celem programu jest wyłonienie dwojga artystów i/lub artystek, którzy w ciągu trwającej pięć tygodni rezydencji dramaturgicznej stworzą dwa działania artystyczne: projekt finałowy oraz mikrowydarzenie je poprzedzające.
Kogo szukamy?
Program kierujemy do studentów i studentek oraz absolwentów i absolwentek szkół artystycznych, którzy posiadają nie więcej niż trzy zrealizowane produkcje na scenach profesjonalnych, w których pełniły funkcję dramaturga lub reżysera.
Szukamy osób, których praktyka artystyczna mieści się w zakresie szeroko rozumianej dramaturgii, niezależnie od kierunku, ponieważ współczesna dramaturgia wymaga różnorodnych perspektyw.
Etapy projektu
- Open call: nabór do rezydencji dramaturgicznej startuje 23 kwietnia 2025. Na zgłoszenia czekamy do 23 maja 2025.
- Rekrutacja: spośród nadesłanych zgłoszeń komisja wybierze pięć finałowych projektów. Po spotkaniu online wybrane zostaną dwie propozycje rezydencyjne.
- Ogłoszenie wyników: zwycięskie projekty zostaną ogłoszone do końca czerwca 2025.
- Rezydencje dramaturgiczne: pierwsza rezydencja odbędzie się na przełomie września i października 2025. Druga rezydencja odbędzie się na przełomie października i listopada 2025.
Co oferujemy?
- Honorarium w wysokości 10 tys. złotych.
- Zakwaterowanie na okres trwania rezydencji.
- Możliwość zrealizowania projektu wraz z mikrowydarzeniem towarzyszącym, których budżet całościowy wynosi ponad 20 tys. złotych.
- Merytoryczne wsparcie kuratora programowego rezydencji dramaturgicznej.
- Instytucjonalna opieka teatru nad rezydencją.
- Możliwość pracy w teatrze instytucjonalnym (uczestniczenie w procesie artystycznym i obserwacja powstawania wybranej produkcji teatralnej).
- Możliwość 2-godzinnej konsultacji z kuratorem programowym dowolnego innego projektu.
Miejsce prezentacji – Teatr Mały, Deptak Bogusława 6
- scena kameralna (40 miejsc)
- przestrzeń kawiarniana
Jak się zgłosić?
W celu zgłoszenia projektu do programu rezydencji dramaturgicznej należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Teatru Współczesnego w Szczecinie i odesłać na adres e-mail: [email protected]. Termin zgłoszeń upływa 23 maja 2025. Szczegółowe informacje dotyczące programu rezydencji zawarto w regulaminie.
Dostępność
Informacje dotyczące programu rezydencji i formularz zgłoszeniowy są dostępne cyfrowo. Osobom, które będą tego potrzebowały, zapewniona zostanie asysta lub tłumaczenie na język migowy w czasie rezydencji.
Regulamin i formularz zgłoszeniowy
Regulamin rezydencji dramaturgicznej i formularz zgłoszeniowy do pobrania niżej.

projekt plakatu: Pełnia XYZ

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.