Weekend dobrostanowy
Dobrostan to termin, który robi zawrotną karierę - my jednak wierzymy, że dbałość o zdrowie i kondycję psychiczną jest ważna niezależnie od aktualnej mody. Dlatego zapraszamy na serię wydarzeń, z dobrostanem w tle:
ROZMOWA Z ANNĄ OBSZAŃSKĄ, REŻYSERKĄ SPEKTAKLU „GISELLE, TAŃCZ!”
12 września (czwartek), godz. 20.30 / Duża Scena, po spektaklu / wstęp wolny
Zaraz po czwartkowym spektaklu „Giselle, tańcz!” zapraszamy na rozmowę z jego reżyserką, Anną Obszańską, a także psycholożką i psychoterapeutką Katarzyną Czyż. Rozmowę poprowadzi Marta Gosecka.
– Dwa lata temu przeżyłam udar mózgu. (…) Wypadek dał mi mocno do myślenia, tym bardziej że nie znaleziono bezpośredniej przyczyny. Lekarze ocenili, że mogła to być bezpośrednia konsekwencja przepracowania i zasugerowali zmianę trybu życia. Studiowałam wtedy na reżyserię i byłam po intensywnych studiach na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Uczyłam się, pracowałam do późnych godzin nocnych. Ambicja i stres mieszały się ze sobą, a zmiana trybu życia nie jest prosta. Dlatego balet w sztuce jest nawiązaniem do mojej historii. Zależało mi, by w ten sposób zwrócić uwagę na problem. Postawić przed odbiorcami znaki zapytania. Czy słuchamy potrzeb naszego ciała? Czy reagujemy na jego ostrzeżenia? – mówiła Anna Obszańska w rozmowie dla magazynu miejskiego MM Trendy.
Spektakl inspirowany jest klasycznym baletem romantycznym „Giselle”. Balet to świat, w którym zaprzecza się ograniczeniom ciała, ujarzmia grawitację. Możliwość lotu ma jednak cenę – lata wycieńczającego treningu. „Giselle, tańcz!” to teatr choreograficzny, a równolegle komedia i dokument. Spektakl łączy język teatru tańca z opowieścią – o pięknie celów, ale i kosztach, jakie trzeba ponieść, by te cele zrealizować. Reżyserka – łącząc ruch i dramat – opowiada własną, osobistą historię. W centrum znajduje się ciało niesłuchane i przeoczone.
GISELLE, TAŃCZ!: JAK WYKORZYSTAĆ SPEKTAKL DO PRACY Z MŁODZIEŻĄ NA JĘZYKU POLSKIM I LEKCJACH WYCHOWAWCZYCH – WARSZTATY DLA NAUCZYCIELEK I NAUCZYCIELI
13 września (piątek), godz. 17.00 / dla uczestniczących w warsztacie bilety na spektakl w cenie 25 zł / Scena Nowe Sytuacje / zapisy: [email protected]
Warsztaty metodyczne do spektaklu, czyli jakimi metodami pracować ze spektaklem, jako tekstem kultury i jako kontekstem na lekcjach języka polskiego. Prowadzenie Marta Gosecka.
WARSZTATY DOBROSTANOWE DLA NAUCZYCIELEK I NAUCZYCIELI
14 września (sobota), godz. 11.00-14.00 / Scena Nowe Sytuacje / zapisy: [email protected]/ liczba miejsc 20
Rok szkolny zacznijmy od… zadbania o osoby pracujące z młodzieżą! Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli na warsztaty ukierunkowane na dobrostan i uważność na siebie w pracy, w relacjach z uczniami, ich rodzicami oraz kolegami i koleżankami w pokoju nauczycielskim. Zastanowimy się nad tym, jak możemy rozpocząć ten rok szkolny, wpisując w plan lekcji odpoczynek, czas dla siebie, moment na autorefleksję. Nie obiecujemy gotowych rozwiązań, obiecujemy, że po tych zajęciach łatwiej będzie wam o siebie zadbać.
Powiązane artykuły
- Tekst programowyDlaczego Frankenstein?Tekst do programu spektaklu „Frankenstein”. Pisze Tomeka Kitliński.
- Spektakle z dostępnościami (PJM, AD, napisy)Rozpiska październik 2024 - styczeń 2025.
- Warsztaty z reżyserami spektaklu „ZNAK Z JĘZYKIEM”Jak memy odzwierciedlają ruchy, gesty i emocje? Jakie systemy kodów językowych oraz cielesnych się w nich kryją?