Znak z językiem. Pierwsza próba
Rozpoczęliśmy próby do spektaklu w reżyserii Daniela Kotowskiego, który realizujemy w ramach projektu „singing/signing” dofinansowanego ze środków PFRON. „Znak z językiem” opowie m.in. o odbiorze polskiego języka migowego przez osoby słyszące. Twórcy spektaklu zakładają, że będzie on dostępny na różnych poziomach komunikacji – ruchu, słowa, znaku migowego.
A Ty? Co widzisz? Na co patrzysz? Rozumiesz, o czym migają?
Czy dla Ciebie to znaki czy gesty? Czy ten tłumacz nie przesadza?
Czy on tańczy? Czy tłumacz kradnie show, a może tylko Twoje spojrzenie?
W spektaklu zobaczymy (gościnnie) Daniela Kotowskiego, Dominikę Kozłowską, Szymona Dobosika, a także aktora naszego teatru Przemysława Walicha.
Scenariusz i reżyseria Daniel Kotowski, dramaturgia, drugi reżyser i scenariusz Ala Kobielarz, scenografia Piotr Michalski, kostiumy Marko Saidov, dźwięk ROSZ, ruch sceniczny Arkadiusz Buszko, reżyseria światła Tomasz Grygier.
Asystentką reżyserów jest Marta Gosecka, która jednocześnie koordynuje cały projekt. Pracom nad wydarzeniem towarzyszyć będzie tłumaczka polskiego języka migowego Agnieszka Bastrzyk.
Premiera 14 listopada w Domu Kultury Słowianin. Spektakl wyruszy później w krótką trasę, by osiąść na Scenie Nowe Sytuacje.
Daniel Kotowski
artysta wizualny, performer. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018) oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie (2016). Uczestnik Szkoły Doktorskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku O sobie mówi, że jest wyznacznikiem niekompletności, niezgodnym z normą, bo jest Głuchy i nie posługuje się mową. Poprzez swoją sztukę rozwija autorską strategię komunikacji. Posługuje się różnymi formami wypowiedzi, wykonuje performans, projektuje, tworzy instalacje, fotografie, obiekty i filmy wideo. Swoje działania performatywne i prace prezentował m.in. w Zachęta Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Galerii Labirynt w Lublinie, BWA Wrocław we Wrocławiu.
Projekt dofinansowano ze środków PFRON.