Fakultet z horroru

Warsztaty kontekstów, podtekstów i tożsamości Frankensteina
Mężczyzna z gołym torsem na tle czarnej ziemi zakrywa rękami głowę. Jego ciało jest pokryte ziemią. Ziemia sypie się po jego klatce piersiowej.
DDUŻA SCENA – PREMIERA: 21 PAŹDZIERNIKA 2024
Zegar90 MIN

Fascynuje Cię Frankenstein, gotycyzm, kino i teatr? Lubisz grzebać w interpretacjach i śledzić współczesne konteksty? Zapraszamy na FAKULTET Z HORRORU w poniedziałki 21 i 28 października (kiedy teatr jest pusty), by w mroku opustoszałego gmachu zgłębiać horror, a zwłaszcza twórczość Mary Shelley. 

Mary Shelley, autorka powieści grozy Frankenstein była córką pierwszej w dziejach feministki i filozofa anarchizmu, a także żoną czołowego poety romantycznego, Percy’ego Bysshe Shelleya. Autorka ucieleśniała geniuszkę narratorki, czułej nawet dla Potwora. Jej Frankenstein na stałe wszedł do kultury, zostawiając ślad w popkulturze, filmie czy teatrze.

Co ma wspólnego potwór Frankensteina z rolami różnych płci, tożsamościami uczuciowymi, kulturą queeru, wyobcowaniem, psychoanalizą, (de)kolonializmem, technologią, a nawet klimatem? Razem rozwińmy trop tego, co Zygmunt Freud (i współcześnie Julia Kristeva, autorka Potęg horroru), określają mianem „niesamowitości”. Poszukajmy jej w nas samych i w horrorze, który oddziałuje na nasz sens i sensualność. 

Spotkania poprowadzą znawcy tematu:

tomeka Kitliński – filozof kultury, performer, uczeń Marii Janion i Julii Kristevej, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, autor m. in. książki Miłość i demokracja, a także Obcy jest w nas. Otrzymał nagrodę równości i różnorodności za aktywizm kobiecy, queerowy i żydowski. Propaguje gość-inność, czyli wychylenie ku Obcym.

Paweł Leszkowicz – profesor i prodziekan Akademii Sztuki w Szczecinie, historyk i kurator sztuki, kulturoznawca; autor wystawy Ars Homo Erotica w Muzeum Narodowym w Warszawie i obficie ilustrowanego studium Nagi mężczyzna. Akt męski w sztuce polskiej

 

UWAGA! Obowiązkowa znajomość horroru Frankenstein Mary Shelley. Spotkania absolutnie wartościowe dla osób wszystkich generacji, w tym dla przyszłych widzów, widzek i widzex spektaklu Frankenstein w reżyserii Grzegorza Jaremki, którego premiera już 9 listopada


21 i 28 października (poniedziałek) / godz. 18.00 /  sala prób (wejście od ulicy Szczerbcowej)

Wstęp wolny, zapisy: [email protected]

  • zapraszamy na dwa spotkania, w których można uczestniczyć osobno, ale oczywiście polecamy je jako całość :)